Усвојена Уредба о проглашењу Споменика природе „Кањон реке Вучјанке“ – под заштиту стављено додатних 49 хектара

насловна.jpg

Усвојена Уредба о проглашењу Споменика природе „Кањон реке Вучјанке“ – под заштиту стављено додатних 49 хектара

Влада Републике Србије усвојила је данас Уредбу о проглашењу Споменика природе „Кањон реке Вучјанке“, чиме је под заштиту стављено додатних 49 хектара заштићеног подручја.

1.jpg

Споменик природе „Кањон реке Вучјанке”, налази се на територији града Лесковца, на простору Јужног Поморавља и над тим пределом утврђени су режими првог, другог и трећег степена заштите.

IMG_3319.jpeg

Представља један од најлепших кањона у Србији, а због изузетне неприступачности, успео је да задржи изворни облик без икаквог антропогеног утицаја.

IMG_3407.jpeg

Стрме обале око реке Вучјанке одликује изузетна разноврсност геоморфолошких, геолошких, флористичких и фаунистичких елемената, али и културне баштине, на основу чега је ово подручје испунило све критеријуме за заштиту као споменик природе.

IMG_8342.JPG

Посебну вредност Вучјанка има као једна од најзначајнијих река водотокова планине Кукавице, на којој извире, али и као једна од важнијих притока реке Ветернице у коју се улива у Лесковачком пољу.

IMG_8345.JPG

Изузетност овог локалитета огледа се и кроз 52 дрвенасте врсте, од којих је 10 у категорији ендемичних, ретких, реликтних и угрожених. Неке од најпознатијих су: брекиња (Sorbus torminalis), пољски брест (Ulmus minor), бреза (Betula pendulа), брдски брест (Ulmus montana) и  дивља крушка (Pyrus pyraster).

IMG_8399.JPG

На овој, релативно малој површини, забележено је знатно флористичко богатство - 161 биљни таксон, али и важна листа представника фауне: 11 врста водоземаца, од којих је 10 врста заштићено, девет врста гмизаваца, 60 врста птица и ихтиолошки представници, попут поточне пастрмке (Salmo trutta) и поточне мрене (Barbus balcanicus) који су типични индикатори здраве и незагађене животне средине.