Usvojena Uredba o proglašenju Spomenika prirode „Kanjon reke Vučjanke“ – pod zaštitu stavljeno dodatnih 49 hektara

насловна.jpg

Usvojena Uredba o proglašenju Spomenika prirode „Kanjon reke Vučjanke“ – pod zaštitu stavljeno dodatnih 49 hektara

Vlada Republike Srbije usvojila je danas Uredbu o proglašenju Spomenika prirode „Kanjon reke Vučjanke“, čime je pod zaštitu stavljeno dodatnih 49 hektara zaštićenog područja.

1.jpg

Spomenik prirode „Kanjon reke Vučjanke”, nalazi se na teritoriji grada Leskovca, na prostoru Južnog Pomoravlja i nad tim predelom utvrđeni su režimi prvog, drugog i trećeg stepena zaštite.

IMG_3319.jpeg

Predstavlja jedan od najlepših kanjona u Srbiji, a zbog izuzetne nepristupačnosti, uspeo je da zadrži izvorni oblik bez ikakvog antropogenog uticaja.

IMG_3407.jpeg

Strme obale oko reke Vučjanke odlikuje izuzetna raznovrsnost geomorfoloških, geoloških, florističkih i faunističkih elemenata, ali i kulturne baštine, na osnovu čega je ovo područje ispunilo sve kriterijume za zaštitu kao spomenik prirode.

IMG_8342.JPG

Posebnu vrednost Vučjanka ima kao jedna od najznačajnijih reka vodotokova planine Kukavice, na kojoj izvire, ali i kao jedna od važnijih pritoka reke Veternice u koju se uliva u Leskovačkom polju.

IMG_8345.JPG

Izuzetnost ovog lokaliteta ogleda se i kroz 52 drvenaste vrste, od kojih je 10 u kategoriji endemičnih, retkih, reliktnih i ugroženih. Neke od najpoznatijih su: brekinja (Sorbus torminalis), poljski brest (Ulmus minor), breza (Betula pendula), brdski brest (Ulmus montana) i  divlja kruška (Pyrus pyraster).

IMG_8399.JPG

Na ovoj, relativno maloj površini, zabeleženo je znatno florističko bogatstvo - 161 biljni takson, ali i važna lista predstavnika faune: 11 vrsta vodozemaca, od kojih je 10 vrsta zaštićeno, devet vrsta gmizavaca, 60 vrsta ptica i ihtiološki predstavnici, poput potočne pastrmke (Salmo trutta) i potočne mrene (Barbus balcanicus) koji su tipični indikatori zdrave i nezagađene životne sredine.