Подршка акцији подводног чишћења Савског језера
Министар заштите животне средине Горан Триван присуствовао је данас традиционалној еколошкој акцији подводног чишћења Савског језера на Ади Циганлији у Београду, у којој је учествовало више од 80 ронилаца полиције, војске и ронилачких клубова из Србије и Републике Српске.
Циљ манифестације је да се подигне свест друштва о значају заштите животне средине и скрене пажња јавности на лоше навике бацања смећа у реке, језера и природу. Акцију подводног чишћења Савског језера, којој је домаћин ЈП „Ада Циганлија“, организовали су Олимпијски комитет Србије (ОКС) и Савез ронилаца Србије (СОПАС), у сарадњи са Министарством заштите животне средине и ронилачким клубом „Калипсоˮ.
Министар Триван је рекао да је брига о животној средини у време глобалних климатских промена планетарни тест за све, како за доносиоце одлука тако и за сваког човека појединачно. „ Одговоран однос према животној средини, води, земљишту и ваздуху, биљном и животињском свету је цивилизацијска мера и недопустив је нехајан однос према тим природним ресурсима. Триван је подсетио да Србија припада једном од најбогатијих подручја биодиверзитетом у свету али да истовремено имамо најмање аутохтоних, површинских вода у овом региону Балкана. Он је казао да је важно да се обезбеди вода за будућност јер је несташица пијаће воде ургентно светско питање, које има озбиљне економске, еколошке, али и социјалне последице, и да је најважнији посао Министарства решавање питања отпадних вода и изградње 359 постројења какво је Централно постројење које се гради у Лесковцу које је јуче обишао а које је прво од 359 планираних у Србији.
Триван је рекао да Београд има 186 водоизворишта и 12 језера и истакао да се Ада Циганлија налази у непосредној близини водоизворишта, што јој даје посебан значај и да је важна као репрезентативан спортско –рекреативан центар не само Београда већ и целе Србије. Посебно је захвалио рониоцима који годинама учествују у овој еколошкој акцији и указао да количине данас извађеног отпада и оних које су рониоци пронашли предходних година могу бити еквивалент бриге о животној средини.
Председник Олимпијског Комитета Србије Божидар Маљковић је рекао да Београд има Аду Циганлију, богатство какво ретко који град у свету има и да треба да одговорним односим покажемо да нам је стало до чисте и здраве животне средине у читавој Србији.
Божана Остојић, председник СОПАС-а, који је члан Светске ронилачке федерације (ЦМАС), и председник комисије за екологију и одрживи развој Олимпијског Комитета Србије навела је да су рониоци ранијих година имали пуно више посла око много већих количина смећа и отпада него што данас, када је из Савског језера извађено педесетак килограма. Апеловала је да сви мислећи глобално а делујући локално дамо допринос здравој животној средини, чистијем и зеленијем Београду и Србији.