Одржан 10. семинар посвећен заштити природе
Министарство заштите животне средине наставиће да унапређује законе како би се унапредила заштита природе, а уједно ће интензивирати активности како би се осигурала њихова пуна примена у пракси, рекао је данас државни секретар Александар Дујановић, на семинару „Јачање улоге заинтересованих страна у програмирању заштићених подручја и спровођење законодавног оквира“.
Десети по реду семинар за управљаче заштићених подручја организовало је на Тари Министарство заштите животне средине у сарадњи са ЈП „Национални парк Тараˮ, од 25. до 26. октобра 2021. године.
Говорећи о томе шта је Министарство урадило у овој години како би се омогућила боља заштита природних добара, Дујановић је истакао да је усвојен нови Закон о заштити природе, чиме је направљен велики корак за ову област.
- Законом смо омогућили да се повећа површина под заштитом на више од 8 одсто територије Србије до краја године. Успостављена је еколошка мрежа Натура 2000, чиме смо испунили једну од наших обавеза према ЕУ. Забранили смо изградњу хидроелектрана у заштићеним подручјима и тиме смо директно обезбедили очување природних вредности. Увели смо начело предострожности и сада држава може одмах да реагује у случајевима када постоји непосредна опасност за природу, чак иако у том тренутку нема довољно научних податакa – рекао је Дујановић.
Државни секретар је додао и да ће за локалне самоуправе на чијим територијама се налазе заштићена подручја бити обезбеђени подстицаји из буџета.
- Тиме ћемо омогућити финансирање инфраструктурних пројеката, канализационе мреже, путева, али и друге пројекте који ће допринети квалитетнијем раду заштићених подручја. Предвидели смо формирање Савета корисника заштићеног подручја, у чијем раду ће учествовати локално становништво, организације цивилног друштва и други. И тиме смо направили велики корак, јер је циљ овог акта, а и обавеза свакога од нас, да на најбољи начин бринемо о природи и сачувамо је за будуће нараштаје – рекао је Дујановић.
Од око 150 учесника, поред представника Министарства, учествовали су и представници Завода за заштиту природе, Покрајинског завода за заштиту природе, Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, као и управљачи 92 заштићена подручја.