петак, 9. октобар 2020.
Министар Триван о министарској декларацији на припремном састанку за УНЕА-5
Министар заштите животне средине Горан Триван, у својству потпредседника Скупштине УН за животну средину (УНЕА), учествовао је данас на видео седници овог највишег глобалног тела за одлуке о животној средини, посвећене припремама Петог заседања УНЕА на тему„Јачање активности у области заштите природе како би се постигли циљеви одрживог развоја“, која ће бити одржана фебруара 2021. године у Најробију, Кенија.
На видео-састанку Бироа Петог заседања Скупштине УН за животну средину (УНЕА -5) и Комитета сталних представника држава чланица Програма Уједињених Нација за животну средину (УНЕП) који је одржан на позив председавајућег УНЕА 5, министра климе и животне средине Краљевине Норвешке Свенунга Ротватена, разматран је нацрт министарске декларације за УНЕА -5, и расправљано о времену одржавања и формату овог скупа, у складу са мерама у борби против светске пандемије вируса ковид 19.
На састанку је Председник Скупштине Уједињених нација за заштиту животне средине Свенунг Ротватен представио нулти нацрт Министарске декларације за УНЕА-5, након чега је уследила дискусија. Министарска декларација биће основ за утврђивање даљих приоритета у политикама за заштиту животне средине и природе на глобалном и националним нивоима у контексту друштвених последица пандемије коронавируса, и реализације циљева Агенде УН за одрживи развој до 2030. године.
Како је министар Горан Триван на састанку истакао, пут ка оздрављењу и опоравку Планете је у повезивању земаља и региона и заједничком превазилажењу еколошких изазова и постизању развојних циљева који се базирају на очуваној природи и унапређеној животној средини. Он је закључио да је нацрт министарске декларације добра основа за даље преговоре о ефикасним политикама заштите животне средине која повећава отпорност света на савремене изазове, и значајан је саставни део одговара на светску кризу изазвану вирусом ковид 19.
Министар је указао да опадање биодиверзитета, деградација станишта и угрожавање живог света нарушавају равнотежу у природи, и тиме, у својим многоструким последицама, носи опасности нових пандемија.
С обзиром да свет, упркос бројним договорима и споразумима, није успео да достигне постављене циљеве у ограничавању емисије гасова са ефектом стаклене баште и ефикасно ублажи последице климатских промена, Горан Триван је предложио да се у нацрту министарске декларације још експлицитније изрази став о климатским променама и одлучност да се оне смање, а њихове последице ублаже.