Богосављевић Бошковић: Новим Законом о заштити природе чувари заштићеног подручја добијају статус службеног лица
„Нацрт Закона о националним парковима, којим је планирано проширење Националног парка „Тараˮ на подручје Заовина, као и Измене и допуне Закона о заштити природе, наћи ће се у скупштинској процедури у септембру“, најавила је министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић приликом посете, Националном парку Тара, где се састатала са управљачима овог заштићеног добра и разговарала о актуелним питањима у области заштите природе.
Министар Богосавевић Бошковић је истакла да је министарство је у току 2014. године суфинансирало прву фазу пројекта „Сушење шума у националним парковима и другим заштићеним подручјимаˮ која је реализована на огледној површини од 6000 ha на подручју Националног парка „Тараˮ. Циљ пројекта је проналажење узрока сушења шума, али и решења које би спречило даље ширење ове појаве. Као резултат прве фазе пројекта, спашено је 330 000 стабала или приближно 30 000 m3 дрвне масе.
„Заштићена подручја у Србији обухватају 6,3 посто површине, а приоритет нашег Министарства у области заштите природе је повећање ове територије на 12 посто. Подручја од националног интереса која су у директној надлежности Министарства има 68, од тога 5 националних паркова, 4 парка природе, 7 предела изузетних одлика, 19 споменика природе и 33 строга, општа и специјална резервата природе“, рекла је министар.
Богосављевић Бошковић је подсетила да је подручје планине Тара први пут проглашено за Национални парк 1981. године Законом о Националном парку „Тараˮ и обухвата површину од 19.175,00 ha на територији општине Бајина Башта и да је управљање Националним парком поверено је Јавном предузећу „Национални парк Тараˮ, Бајина Башта, које својим залагањем, али и свакогодишњим субвенцијама Министарства, константно унапређује и промовише ово значајно подручје.
„У току 2014. године донет је Правилник о стручном испиту за чувара заштићеног подручја и Правилник о службеној одећи чувара заштићеног подручја, којим је прописан јединствен изглед службене одеће за чуваре свих заштићених подручја, чиме ће се постићи њихова препознатљивост али и промоција, јер су чувари лица која директно представљају заштићено подручје и управљача на терену, дају потребне информације о вредностима подручја али и о дозвољеном понашању посетилаца“, рекла је Богосављевић Бошковић и најавила да је у плану измена закона о заштити природе, којом ће чувари заштићеног подручја добити статус службеног лица, из разлога што су постојећа овлашћења чувара често неспроводива на терену.
Након тога, министар Богосављевић Бошковић је са сарадницима обишла резерват природе Црвени поток, уређену стазу за особе за инвалидитетом „Совина учионица“, видиковац Бањска стена и налазиште Панчићеве оморике – брана Заовине.