уторак, 11. октобар 2016.
Одржан 8. семинар за управљаче заштићених подручја „Одрживи туризам у систему управљања заштићеним подручјимаˮ
Министарство пољопривреде и заштите животне средине, Сектор за заштиту животне средине организовао је у сарадњи са Јавним предузећем „Србијашумеˮ 8. семинар за управљаче заштићених подручја под називом „Одрживи туризам у систему управљања заштићеним подручјимаˮ, у периоду од 4. до 5. октобра 2016. године у Парку природе „Стара планина“.
Циљ семинара је био представљање могућности одрживог развоја туризма у заштићеним подручјима, усмереног ка успостављању екотуризма и сеоског туризма, као делатностима које директно зависе од квалитета природе и учешћа локалне заједнице, а све у циљу остваривања еколошких, социјалних и економских функција одрживог развоја. Семинар је одржан осму годину за редом, те је као и претходних година, тема била актуелна и пружила је доста могућности за развој и унапређење заштићених подручја, односно промоцију и видљивост заштићених подручја. Како се друштво мења, нове области и начини управљања постају релевантни за успешно функционисање заштићених подручја. Традиционално управљање заштићеним подручјима у коме је једина функција заштита, одавно је превазиђено. Данас управљачи морају имати функционалан начин управљања, који је у складу са друштвеним потребама и развојним приоритетима. Нови приступ подразумева менаџерску контролу, заштиту врста и станишта и повезаност заштите и економског развоја.
Један од циљева такође је било питање на који начин обезбедити делатност која подржава регионалну економију, кооперативно управљање и финансијску стабилност заштићеног подручја. Поред наведеног, управљачи су били упознати са усвојеним Изменама и допунама Закона о заштити природе, садржајем планова управљања урађених у складу са Natura 2000 и Еколошком мрежом и активностима на успостављању Геопаркова.
Поред представника Министарства на семинару су учествовали и представници Министарства трговине, туризма и телекоминикација, Завода за заштиту природе, Покрајинског завода за заштиту природе, Светског фонда за заштиту природе - WWF, Канцеларије UNDP, а своја искуства, добру праксу и идеје изнели су и управљачи заштићених подручја. Учешће је узело око 150 представника управљача, међу којима су и управљачи подручја проглашених на локалном нивоу, од укупно око 170 учесника семинара.