utorak, 11. oktobar 2016.
Održan 8. seminar za upravljače zaštićenih područja „Održivi turizam u sistemu upravljanja zaštićenim područjimaˮ
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Sektor za zaštitu životne sredine organizovao je u saradnji sa Javnim preduzećem „Srbijašumeˮ 8. seminar za upravljače zaštićenih područja pod nazivom „Održivi turizam u sistemu upravljanja zaštićenim područjimaˮ, u periodu od 4. do 5. oktobra 2016. godine u Parku prirode „Stara planina“.
Cilj seminara je bio predstavljanje mogućnosti održivog razvoja turizma u zaštićenim područjima, usmerenog ka uspostavljanju ekoturizma i seoskog turizma, kao delatnostima koje direktno zavise od kvaliteta prirode i učešća lokalne zajednice, a sve u cilju ostvarivanja ekoloških, socijalnih i ekonomskih funkcija održivog razvoja. Seminar je održan osmu godinu za redom, te je kao i prethodnih godina, tema bila aktuelna i pružila je dosta mogućnosti za razvoj i unapređenje zaštićenih područja, odnosno promociju i vidljivost zaštićenih područja. Kako se društvo menja, nove oblasti i načini upravljanja postaju relevantni za uspešno funkcionisanje zaštićenih područja. Tradicionalno upravljanje zaštićenim područjima u kome je jedina funkcija zaštita, odavno je prevaziđeno. Danas upravljači moraju imati funkcionalan način upravljanja, koji je u skladu sa društvenim potrebama i razvojnim prioritetima. Novi pristup podrazumeva menadžersku kontrolu, zaštitu vrsta i staništa i povezanost zaštite i ekonomskog razvoja.
Jedan od ciljeva takođe je bilo pitanje na koji način obezbediti delatnost koja podržava regionalnu ekonomiju, kooperativno upravljanje i finansijsku stabilnost zaštićenog područja. Pored navedenog, upravljači su bili upoznati sa usvojenim Izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode, sadržajem planova upravljanja urađenih u skladu sa Natura 2000 i Ekološkom mrežom i aktivnostima na uspostavljanju Geoparkova.
Pored predstavnika Ministarstva na seminaru su učestvovali i predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekominikacija, Zavoda za zaštitu prirode, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Svetskog fonda za zaštitu prirode - WWF, Kancelarije UNDP, a svoja iskustva, dobru praksu i ideje izneli su i upravljači zaštićenih područja. Učešće je uzelo oko 150 predstavnika upravljača, među kojima su i upravljači područja proglašenih na lokalnom nivou, od ukupno oko 170 učesnika seminara.