Oдржана радионица за новинаре „Безбедно управљање хемикалијама у Републици Србији“
У оквиру пројекта „Јачање капацитета и стратешког партнерства за безбедно управљање хемикалијама у Републици Србији“ који Министарство пољопривреде и заштите животне средине реализује у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (UNDP), невладином организацијом Алтернатива за безбедније хемикалије - ALHem и међународном организацијом цивилног друштва „Women in Europe for a Common Future“ (WECF), 15. децембра 2015. године одржана је радионица на тему „Безбедно управљање хемикалијама у Републици Србији“.
Радионица је пре свега била намењена представницима медија који имају кључну улогу у информисању заинтересованих страна и опште јавности.
Хемикалије нису тема у фокусу, нити тема о којој се довољно зна, како би се ризиком управљало на прави начин. Заинтересованост за хемикалије често се постиже само када се о њима извештава на сензационалистички начин, што није права порука која треба да се пошаље јавности.
Представници медија су током радионице имали прилике да се ближе упознају са циљевима пројекта, информишу о безбедном управљању хемикалијама у Републици Србији, али и да подигну свест о супстанцама које изазивају забринутост (Substance of Very High Concern (SVHC)) и да препознају своју улогу, с обзиром да представљају важног партнера на пројекту и једног од главних актера у подизању свести јавности. Током радионице изложени су и резултати анкете о перцепцији грађана Србије о безбедности од хемикалија коју је спровео ALHem. Новинари су такође имали прилику да провере своје знање у области обележавања опасних хемикалија, тако што су решавали квиз са питањима о пиктограмима који се налазе на етикетама хемикалија са којима се потрошачи свакодневно сусрећу. Учесници радионице су се упознали и са сличним проблемима који се јављају и у Европској унији, активностима и начинима на које је невладина организација WECF подизала свест јавности и борила се са недовољним знањем индустрије у овој области.
Медији имају кључну улогу у информисању јавности о обавезама индустрије и правима потрошача у области управљања хемикалијама. Тиме позитивно утичу на подизање свести свих заинтересованих страна о најопаснијим хемикалијама и на могућност избора безбеднијих алтернатива, што је покретачка сила ка достизању здравије средине у којој живимо и наш заједнички циљ. Радионици су присуствовали представници јавних медијских установа, амбасаде Краљевине Норвешке, невладиних организација, удружења потрошача, представници министарства трговине и други.
Како би се новинарима пружила помоћ у извештавању јер се свакодневно сусрећу са многобројним препрекама (недостатак времена за проверу информација, стручне помоћи и знања, како наћи правог саговорника, коме веровати и слично) у оквиру пројекта израђене су брошуре намењене потрошачима.
- Средства за чишћење и одржавање домаћинства - Водич за куповину.
- Безбедне играчке - Заштитимо децу! Како избећи опасне хемикалије?
- STOP EDC - Хемикалије које могу довести до поремећаја рада нашег хормонског система (Endocrine Disrupting Chemicals - EDCs) у производима за свакодневну употребу.
Представници министарства надлежног за заштиту животне средине, UNDP, невладине организације ALHem, међународне организације цивилног друштва WECF, новинара и Клиничког центра Србије говорили су о следећим темама: Јачање капацитета и стратешког партнерства за безбедно управљање хемикалијама у Републици Србији; Анализа перцепције грађана Србије о безбедности од хемикалија; Квиз „Да ли читате етикете хемијских производа“; Ефекти хемикалија на здравље људи и животну средину; Управљање ризиком од хемикалија; Међународна искуства у управљању хемикалијама; „Зашто је тема хемикалија значајна; Проблеми новинара у праћењу ове теме; Најава сателитског симпозијума о ендокриним дисрупторима.
Заинтересованост медија указује да је тема радионице која се односила на безбедно управљање хемикалијама од изузетног значаја у Републици Србији.
Право потрошача је да пита и добије одговор, јер тиме ПОСТАЈЕ ИНФОРМИСАН И АКТИВАН ПОТРОШАЧ!