Održana radionica za novinare „Bezbedno upravljanje hemikalijama u Republici Srbiji“
U okviru projekta „Jačanje kapaciteta i strateškog partnerstva za bezbedno upravljanje hemikalijama u Republici Srbiji“ koji Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine realizuje u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), nevladinom organizacijom Alternativa za bezbednije hemikalije - ALHem i međunarodnom organizacijom civilnog društva „Women in Europe for a Common Future“ (WECF), 15. decembra 2015. godine održana je radionica na temu „Bezbedno upravljanje hemikalijama u Republici Srbiji“.
Radionica je pre svega bila namenjena predstavnicima medija koji imaju ključnu ulogu u informisanju zainteresovanih strana i opšte javnosti.
Hemikalije nisu tema u fokusu, niti tema o kojoj se dovoljno zna, kako bi se rizikom upravljalo na pravi način. Zainteresovanost za hemikalije često se postiže samo kada se o njima izveštava na senzacionalistički način, što nije prava poruka koja treba da se pošalje javnosti.
Predstavnici medija su tokom radionice imali prilike da se bliže upoznaju sa ciljevima projekta, informišu o bezbednom upravljanju hemikalijama u Republici Srbiji, ali i da podignu svest o supstancama koje izazivaju zabrinutost (Substance of Very High Concern (SVHC)) i da prepoznaju svoju ulogu, s obzirom da predstavljaju važnog partnera na projektu i jednog od glavnih aktera u podizanju svesti javnosti. Tokom radionice izloženi su i rezultati ankete o percepciji građana Srbije o bezbednosti od hemikalija koju je sproveo ALHem. Novinari su takođe imali priliku da provere svoje znanje u oblasti obeležavanja opasnih hemikalija, tako što su rešavali kviz sa pitanjima o piktogramima koji se nalaze na etiketama hemikalija sa kojima se potrošači svakodnevno susreću. Učesnici radionice su se upoznali i sa sličnim problemima koji se javljaju i u Evropskoj uniji, aktivnostima i načinima na koje je nevladina organizacija WECF podizala svest javnosti i borila se sa nedovoljnim znanjem industrije u ovoj oblasti.
Mediji imaju ključnu ulogu u informisanju javnosti o obavezama industrije i pravima potrošača u oblasti upravljanja hemikalijama. Time pozitivno utiču na podizanje svesti svih zainteresovanih strana o najopasnijim hemikalijama i na mogućnost izbora bezbednijih alternativa, što je pokretačka sila ka dostizanju zdravije sredine u kojoj živimo i naš zajednički cilj. Radionici su prisustvovali predstavnici javnih medijskih ustanova, ambasade Kraljevine Norveške, nevladinih organizacija, udruženja potrošača, predstavnici ministarstva trgovine i drugi.
Kako bi se novinarima pružila pomoć u izveštavanju jer se svakodnevno susreću sa mnogobrojnim preprekama (nedostatak vremena za proveru informacija, stručne pomoći i znanja, kako naći pravog sagovornika, kome verovati i slično) u okviru projekta izrađene su brošure namenjene potrošačima.
- Sredstva za čišćenje i održavanje domaćinstva - Vodič za kupovinu.
- Bezbedne igračke - Zaštitimo decu! Kako izbeći opasne hemikalije?
- STOP EDC - Hemikalije koje mogu dovesti do poremećaja rada našeg hormonskog sistema (Endocrine Disrupting Chemicals - EDCs) u proizvodima za svakodnevnu upotrebu.
Predstavnici ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine, UNDP, nevladine organizacije ALHem, međunarodne organizacije civilnog društva WECF, novinara i Kliničkog centra Srbije govorili su o sledećim temama: Jačanje kapaciteta i strateškog partnerstva za bezbedno upravljanje hemikalijama u Republici Srbiji; Analiza percepcije građana Srbije o bezbednosti od hemikalija; Kviz „Da li čitate etikete hemijskih proizvoda“; Efekti hemikalija na zdravlje ljudi i životnu sredinu; Upravljanje rizikom od hemikalija; Međunarodna iskustva u upravljanju hemikalijama; „Zašto je tema hemikalija značajna; Problemi novinara u praćenju ove teme; Najava satelitskog simpozijuma o endokrinim disruptorima.
Zainteresovanost medija ukazuje da je tema radionice koja se odnosila na bezbedno upravljanje hemikalijama od izuzetnog značaja u Republici Srbiji.
Pravo potrošača je da pita i dobije odgovor, jer time POSTAJE INFORMISAN I AKTIVAN POTROŠAČ!