Обавештење о поступку покретања заштите споменика природе Миоценски спруд „Ташмајдан“
На основу члана 42. став 8. Закона о заштити природе („Службени гласник РС”, бр. 36/09, 88/10, 91/10- исправка, 14/16, 95/18- др. закон и 71/21) Министарство заштите животне средине обавештава јавност о поступку покретања заштите природног подручја III (треће) категорије, као Споменик природе Миоценски спруд „Ташмајдан”.
Споменик природе „Ташмајдан“ први пут је заштићен давне 1968. године Решењем Скупштине општине Палилула. Заштитом је тада био обухваћен део изнад западне стране трибине стадиона и бочно, од улаза у стадион, па све до изграђеног објекта - водоводног тунела. Споменик природе Миоценски спруд „Ташмајдан” се налази у најужем центру Града Београда, припада градској општини Палилула и представља значајан део урбаног ткива града Београда.
Споменик природе Миоценски спруд „Ташмајдан” проглашава се заштићеним подручјем као геолошки профил изграђен од органогено - спрудних кречњака баденске старости, који је настао као спруд радом црвених колонијалних алги, корала фораминифера и колонијалних животиња бриоза и садржи многобројну фосилну фауну. Сличан је тзв. лајтовачком кречњаку из Бечког басена и представља један од главних фацијалних типова баденских наслага у Панонском басену укључујући и околину Београда, и неспорно је да има велики научни значај. У контексту историјског развоја насеља, миоценско-баденски спруд - остатак каменолома, представља једино материјално сведочанство претходног периода у урбаном развоју овог дела Београда и као такав има и културно-историјску вредност. Повезаност одсека са „Леровим склоништем” из II Светског рата и још увек неиспитаним и невалоризованим подземним (средњoвековним) пролазима даје додатни значај заштићеном простору.
Укупна површина Споменик природе Миоценски спруд „Ташмајдан” износи 2,46 hа, у државној својини, од чега је у режиму заштите I степена 0,12 hа (5,04%), II степена 0,43 hа (17,58%).и у режиму заштите III степена 1,91 hа. (77,38%). Налази се на територији града Београда, у Улици Илије Гарашанина број 28, на подручју градске општине Палилула, катастарска парцела 1953/2 КО Палилула. Ограничен је улицама Абердаревом, Илије Гарашанина и Београдском, а у правцу запада наслања се на Ташмајдански парк који излази на Булевар краља Александра.
На подручју Споменик природе Миоценски спруд „Ташмајдан” установљавају се режими заштите I (првог), II (другог) и III (трећег) степена. У режиму заштите I (првог) степена. који обухвата највредније делове природног добра спроводи се строга заштита самог природног добра – спруда кроз максимално очување постојећег стања, са забраном било каквог смањења његове видне или уграђене површине;. У режиму заштите II (другог) степена спроводи се активна заштита те се могу изводити управљачке интервенције у циљу рестаурације и укупног унапређења заштићеног подручја, без последица по примарне вредности њихових природних станишта, популација, екосистема, обележја предела и објеката геонаслеђа; обнављати традиционалне делатности и ограничено користити природни ресурси на одржив и строго контролисан начин. На подручју за који је предвиђен режим заштите III степена примењује се проактивна заштита што подразумева да се могу радити управљачке активности у циљу рестаурације, ревитализације и укупног унапређења заштићеног подручја, уређење објеката културно-историјског наслеђа и сл.
У складу са поступком вредновања, утврђеним Правилником о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја („Службени гласник РС”, број 97/15), Споменик природе Миоценски спруд „Ташмајдан” испуњава услов за проглашење заштићеног подручја III категорије – заштићено подручје локалног значаја.
Завод за заштиту природе Србије је 5.јануара 2015. године доставио Студију заштите Споменика природе Миоценски спруд „Ташмајдан” Секретаријату за заштиту животне средине града Београда. Даном постављања обавештења на интернет страници Министарства испуњени су услови за покретање поступка заштите овог природног подручја, сходно члану 42. став 7. Закона о заштити природе природе.