За развој одрживог тржишта енергије биомасе осам милиона евра
Министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић састала се са министром животне средине, климе и енергетике немачке покрајине Баден Виртемберг, Францом Унтраштелером.
Србија ће у наредне три године у сарадњи са Немачком организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ) и уз подршку немачких партнера реализовати пројекат „Развој одрживог тржишта енергије биомасе у Србији", вредан осам милиона евра кроз инвестиционо-техничку помоћ немачких партнера на пројекту.
Министар Богосављевић Бошковић је подсетила да су са ГИЗ-ом у претходном периоду реализовани бројни пројекти, међу којима и онај за управљање отпадним водама и отпадом.
Основни циљ наведеног пројекта је успостављање технолошког партнерства у области обновљивих извора енергије (биомасе), што је од великог значаја због повезивања фирми, универзитета, организација и општина из две земље кроз: развој сарадње у пилот пројектима, сарадње на нивоу универзитета, размене знања на локаном нивоу, сарадње на пројектима ЕУ, сарадње у вези технологија употребе биомасе, као и едукације на регионалном/националном нивоу, у министарствима и државним институцијама.
Поред тога, министар Богосављевић Бошковић је нагласила важност пројекта управљања отпадом и отпадним водама, који се реализује у сарадњи са ГИЗ-ом.
"Прва фаза пројекта је завршена, односи се на детаљну анализу стања у пет великих општина, а у другој фази развиће се економски исплатива решења која су примењљива у Србији", истакла је министарпољопривреде и заштите животне средине.
Представници српске и немачке делегације разговарали су о могућностима за унапређење досадашње сарадње и о будућим правцима сарадње у области заштите животне средине, али и пољопривреде и водопривреде и других области које покрива Министарство пољопривреде и заштите животне средине, навела је Богосављевић Бошковић.
Унтерштелер је истакао да то што је Србија од почетка ове године званично кандидат за улазак у ЕУ, значи да се мора приближити стандардима Уније у области животне средине.
Додао је да је немачка страна на данашњем састанку иницирала пар области у којима жели да интензивира сарадњу са Србијом, као и да ће деветог септембра у Штутгарту бити одржан наредни сусрет.
Као приоритетне области сарадње дефинисане су: пољопривреда, водопривреда, заштита животне средине, климатске промене, заштита природе, обновљиви извори енергије и рурални развој.
Две стране су се сложиле да је неопходно унапредити институционалну сарадњу у обнови подручја погођених елементарним непогодама.