Вујовић: Санацијом 40 година старе градске депоније, решили смо највећи еколошки проблем грађана Руме

Вујовић Рума депонија 1.jpg

Вујовић: Санацијом 40 година старе градске депоније, решили смо највећи еколошки проблем грађана Руме

Потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас у Руми санирану локацију некадашње несанитарне градске депоније, на којој се деценијама  неправилно одлагао отпад, а сада је кроз пројекат Министарства санирана и рекултивисана.

 

Вујовић Рума депонија 2.jpg

Вујовић је, на локацији некадашње депоније, заједно са председником општине Душаном Љубишићем и радницима ЈКП „Комуналац“ из Руме, симболично засејала траву.

Вујовић Рума депонија 3.jpg

„Изузетно ми је задовољство што сам данас у општини Рума на локацији некадашње несанитарне депоније. Две године је требало да локацију која се простире на више од осам хектара рекултивишемо и санирамо по свим стандардима. Хвала извођачима што су другу фазу завршили пре уговореног рока, као и председнику општине и целом тиму из претодног и новог сазива, што су енергично заговарали пројекат. Било су одлучни у намери да затворе ову локацију и организују одлагање отпада у регионалном центру Срем-Мачва. То је била градска депонија која је 40 година била највећи еколошки проблем грађана, пре свега оних који живе у непосредној близини. Депонија је и по неколико пута годишње горела, нарушавала здравље људи и стање животне средине, а то смо овим пројектом успешно решили“, рекла је Вујовић.

Вујовић Рума депонија 4.jpg

Вујовић је навела да је Министарство заштите животне средине у Руми реализовало и пројекте уклањања дивљих депонија, замене котларница и пошумљавања и озелењавања али је, како је истакла, санација градске депоније највећи и за грађане најзначајнији пројекат.

Вујовић Рума депонија 5.jpg

„Санација је урађена по европским стандардима, а на очишћеној локацији је посејана трава. Простор ће бити зелена оаза у близини центра Руме, безбедна за животну средину и здравље људи, који ће грађани моћи да користе и као простор за рекреацију. Важно је истаћо да ћемо на овај начин затварати и друге депоније широм Србије. У овом тренутку се, уз подршку Министарства које водим, затварају и санирају још четири несанитарне депоније, док смо у претходним годинама решили осам таквих локација. Предуслов да наставимо још бржим темпом, јесте изградња регионалних центара за управљање отпадом. Само кроз пројекте Министарства заштите животне средине, до 2027. године изградићемо седам таквих центара, који ће допринети да се уведе савремен систем за управљање отпадом за више од 50 градова и општина“, рекла је Вујовић.