
Вујовић позвала градове и општине да на отвореном конкурсу за 2025. кандидују пројекте за чишћење дивљих депонија
Министарство заштите животне средине расписало је јавни конкурс за суфинансирање реализације пројеката превенције нелегалног одлагања отпада и уклањање у 2025. години, као вид подршке локалним самоуправама да уклоне дивље депоније на својој територији.
Потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић наводи да све локалне самоуправе које су припремале пројекте, имају рок да поднесу захтев за суфинансирање закључно са 8. априлом.
„Позивам градове и општине да и ове године искористе прилику и што пре кандидују пројекте, како би уз подршку Министарства заштите животне средине решили проблем дивљих депонија на својим територијама. Очекујем да ће и ове године интересовање бити велико и да ће локалнa руководства кандидовати квалитетне пројекте. Министарство већ пету годину заредом расписује конкурс за чишћење дивљих депонија, а од 2021. године, када смо се одлучно ухватили у коштац са овим вишедеценијским проблемом, број дивљих депонија у нашој земљи је значајно смањен“, рекла је Вујовић.
Вујовић је прецизирала да је у протекле четири године, захваљујући доброј сарадњи републичких и локалних органа, заједничким снагама очишћено више од 1.000 дивљих депонија широм Србије. „У те сврхе, до сада смо уложили око 355 милиона динара, а сада настављамо са овим великим послом и у овој години смо определили још 120 милиона. Истовремено, како би се сачувале једном очишћене локације и спречило неодговорно одлагање отпада, из године у годину обезбеђујемо и видео надзор, што ћемо урадити и ове године“, рекла је Вујовић.
Према њеним речима, поред чишћења дивљих депонија, Министарство заштите животне средине у последње четири године реализује и низ пројеката санације и затварања несанитарних депонија. „Реализујемо и капиталне пројекте изградње модерних регионалних центара за управљање отпадом, где ће се отпад третирати по савременим стандардима. За државу су значајни сви пројекти, и мањи и већи по обиму и улагањима, јер сви они доприносе увођењу реда у област управљања отпадом, чиме се унапређује стање животне средине, а тиме и квалитет живота грађана, што нам је најважније“, рекла је Вујовић.