Вујовић: Обезбеђена су додатна средства за наставак изградње регионалних центара за управљање отпадом широм Србије

Вујовић уговор АФД ЕБРД 1 .jpg

Вујовић: Обезбеђена су додатна средства за наставак изградње регионалних центара за управљање отпадом широм Србије

У присуству потпредседнице Владе и министарке заштите животне средине Ирене Вујовић, данас је потписан важан уговор на основу којег ће у наредној години Француска развојна агенција (АФД) и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) одобрити додатнa средства, по 75 милиона евра, за наставак изградње савремених регионалних центара за управљање отпадом, којима се проблем отпада решава за све градове и општине који ће ка њима гравитирати.

 

Вујовић АФД ЕБРД 2.jpg

Уговор су потписали први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали, генерални директор АФД Реми Риу, амбасадор Француске Пјер Кошар, као и генерална директорка Европске банке за обнову и развој за Централну и Југоисточну Европу Шарлот Рухе.

Потпредседница Вујовић је истакла да је Србија посвећена зеленим инфраструктурним пројектима и захвалила агенцији АФД и Европској банци за обнову и развој, јер се пројекти реализују кроз заједничку кредитну линију у укупном износу од 300 милиона евра.

Вујовић АФД ЕБРД 3.jpg

„Данас је изузетно важан дан за Министарство које водим, јер на основу уговора који је данас потписан, настављамо улагања у регионалне центре за управљање отпадом широм Србије и урадићемо све да сваки који изградимо буде по европским и светским стандардима. У овом тренутку изводе се радови на два важна регионална центра  - Каленић - Уб и Пирот, а у наредним месецима очекујем да почну радови и на центрима у Сремској Митровици, Сомбору, Инђији и другим центрима попут Ужица где има проблема, али се трудимо да нађемо најбоље решење. У овом великом послу, значи нам кредитна подршка, али и консултантска помоћ од људи који су већ имали успеха широм света на сличним пројектима. Кроз пројекте које реализујемо уз кредитну подршку наших партнера АФД и ЕБРД, решићемо проблем отпада за 50 локалних самоуправа, односно за милион и по грађана“, рекла је Вујовић.

Вујовић АФД ЕБРД 4.jpg

Вујовић је истакла да се овим пројектима системски решавају вишедеценијски проблеми, и то уз поштовање принципа циркуларне економије, која је један од важних стубова Зелене агенде. „Пројекти обухватају и изградњу постројења за третман процедних вода, гаса, затим трансфер станице за претовар отпада, рециклажна дворишта и обезбеђивање неопходне пратеће опреме. Радимо и на едукацији грађана, јер нам је циљ да реализацијом ових појеката утичемо на побољшање квалитета живота свих“, рекла је Вујовић.