Вујовић: Циљ нам је да се брод - лабораторија "Аргус" користи у едукативне и научно - истраживачке сврхе
Брод – лабораторија "Аргус", поклон Владе немачке покрајине Хесен Републици Србији, чија је основна намена праћење стања квалитета воде реке Дунав и њених притока, испловио је данас у присуству министарке заштите животне средине Ирене Вујовић.
Током обиласка „Аргуса“ министарка је рекла да се брод може ангажовати у оквиру пројеката домаћих и европских институција које се баве научно - истраживачким радом.
-Циљ нам је да се брод користи и у едукативне сврхе, у сарадњи са академском заједницом, како би се студентима омогућила пракса и теренски рад. Поред тога, наша визија везана за употребу брода - лабораторије "Аргус" у редовним активностима Министарства односи се на ангажовање брода у редовном годишњем мониторингу вода који спроводи Агенција за заштиту животне средине прикупљањем узорака, али и спровођењем основних анализа на броду - навела је Вујовић.
Министарка је указала на важност контроле река, јер су, како је рекла, чисте реке и речни екосистеми од пресудне важости за очување биодиверзитета, а брига о водама један је од приоритета Министарства заштите животне средине.
- Једна од могућих употреба брода такође је и контрола загађивача, односно испуштања отпадних вода. Брод - лабораторија „Аргус“ би могао бити укотвљен на одређеним локацијама, низводно од загађивача, како би се континуирано контролисао квалитет воде водотока на ком се налази, а на основу измерених параметара могло би се утврдити да ли постоји неконтролисано испуштање – рекла је Вујовић.
Брод "Аргус" је произведен 1972. године и пројектован је за потребе системских анализа квалитета воде, као и утврђивања присуства оптерећења загађујућим материјама, у складу са стандардима Оквирне директиве о водама. Предња палуба брода опремљена је хидрауличним телескопским краном за узорковање седимента са дна водног тела, а на крменој палуби се налази центрифуга за узорковање седимента из воде. У лабораторији у потпалубљу се налазе интегрисане пумпе за узимање узорака воде, а лабораторија брода омогућава обављање основних хемијских, физичко-хемијских и биолошких анализа, као и припрему узорака за даље анализе у стационарним лабораторијама.
Република Србија је Уговором о поклону преузела обавезу употребе брода у водама земаља подунавског региона, нарочито у оквиру билатералних и мултилатералних планова и програма Интернационалне комисије за заштиту реке Дунав (ИЦПДР), као и међународних програма за реку Саву.