Усвојен сет закона из области животне средине и пољопривреде
Скупштина Србије је данас на петој ванредној седници усвојила сет закона из области животне средине и пољопривреде.
Посланици су усвојили измене Закона о заштити животне средине, којима је, поред осталог, предвиђено формирање Зеленог фонда, као буџетског фонда. Усвојене су и измене Закона о управљању отпадом, које за циљ имају да, поред осталог, допринесу развоју привреде, обезбеђивању континуитета у раду нових постројења која подлежу издавању интегрисане дозволе, успостављању континуитета у систему финансирања управљања отпадом, укључујући и управљање посебним токовима отпада, као и успостављању основа циркуларне, односно зелене економије.
Њима ће се обезбедити континуитет у раду нових постројења која подлежу издавању интегрисане дозволе за период од завршетка пробног рада до добијања интегрисане дозволе, што ће допринети развоју привреде и спречавању настанка великих трошкова које би привредни субјекти имали услед обуставе рада ових постројења у периоду од завршетка пробног рада до добијања интегрисане дозволе.
Изменама Закона о заштити природе, које су такође усвојене, се поред осталог утврђује надлежност Министарства за давање сагласности на секторске планове и програме коришћења природних ресурса у заштићеним подручјима и подручју еколошке мреже.
По први пут се у законодавсто уводи појам "геопарка", као подручја јасно дефинисане површине у оквиру које се штите, чувају, презентују и промовишу објекти геонаслеђа.
Предвиђено је и да Министарство обавештава јавност о поступку покретања заштите природног подручја I, II и III категорије на интернет страници Министарства, као и да чувар заштитћеног подручја добија статус службеног лица.
Циљ усвојених измена Закона о сточарству је заустављање даљег пада сточарске производње, а закон уводи битну новину у сектор рибарства - увођење сертификата о улову, као и граничну ветеринарску инспекцију.
Прописани су услови контроле квалитета производа животињског порекла, што ће омогућити доношење правилника који описује квалитет у складу са Еуроп класификацијом. Произвођачи тиме добијају практичну корист, јер се приликом куповине њихових производа уводи обавеза класирања, на начин какав се примењује и у другим земљама.
Ратификовани су амандмани на Конвенцију о процени утицаја на животну средину у прекограничном контексту и измене и допуне Конвенције о физичкој заштити нуклеарног материјала.