У скупштинској процедури сет закона из области пољопривреде и заштите животне средине
„Предложене измене и допуне Закона о заштити животне средине имају за циљ да допринесу успостављању предвидивости и континуитета у систему финансирања заштите животне средине, већем степену усклађености прописа Републике Србије са прописима ЕУ, као и већој међусобној усаглашености домаћих прописа, а самим тим и ефикаснијој примени прописа у овој области. Једна од кључних измена и допуна овог закона јесте успостављање континуитета и предвидивости у систему финансирања заштите животне средине, оснивањем Зеленог фонда Републике Србије као буџетског фонда, у складу са Законом о буџетском систему“, рекла је министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић у свом уводном обраћању у Народној скупштини.
Министар је нагласила да ће се Зеленим фондом омогућити улагање у унапређење квалитета животне средине, а самим тим и смањењу негативних утицаја на здравље становништва, санација загађених локација, уклањање историјског отпада из предузећа у реструктурирању и стечају, унапређење система управљања отпадом и отпадним водама, развоју рециклажне индустрије, као и успостављање зелене економије и отварању нових радних места – зеленог запошљавања.
Такође Законом ће се омогућити увођење националног метарегистара односно националне електронске база података, како би се обезбедио лак, брз и једноставан приступ информацијама о животној средини.
„Једна од значајних измена и допуна Закона о управљању отпадом је преношење оквирне Директиве о отпаду, у виду увођења појмова престанка статуса отпада и нус производа, што ће значајно олакшати пословање привредних субјеката, смањити постојеће трошкове и допринети развоју циркуларне економије и отварању нових радних места. Престанком статуса отпада или увођењем статуса нус производа, отпад добија природу робе и његова употреба или његов третман добија изражену комерцијалну вредност, што ће обезбедити и појаву нових привредних субјеката на тржишту”, рекла је министар Богосављевић Бошковић.
Изменама и допунама се успоставља тржиште отпада са циљем да се промет и третман одвијају на легалан, транспарентан и ефикасан начин, као и да се омогући увид и контрола у количине и врсте отпада насталог на територији Србије као и на његове токове. На овај начин увођењем у легалне токове елиминисаће се нелојална конкуренција и сива зона која је у великој мери била извор разних нелегалних радњи и злоупотреба.
Богосављевић Бошковић је истакла да ће уређење тржишта отпада значити развој конкуренције, здравих тржишних услова, ниже цене збрињавања отпада, а у исто време повећање буџетских прихода по основу наплате ПДВ и припадајућих пореских обавеза. Промет секундарних сировина и развој рециклажне индустрије од националног је интереса – трговање преко организованог тржишта.
Предлог измена и допуна Закона је и класификација оператера, којом се желе постићи лојална конкуренција међу оператерима који учествују у збрињавању отпада, подстицање већих улагања у виши степен рециклаже (добијање готових производа, а не полупроизвода или секундарних сировина), као и већа транспарентност у области управљања отпадом.
„Предлог Закона о изменама и допунама закона о заштити природе уноси новине које се односе на очување природних вредности и успостављање система одрживог развоја кроз усклађивање економског и друштвеног развоја с једне стране и заштите природе с друге стране, увођење статуса службеног лица за чувара заштићеног подручја, прецизирано је да се финансирање заштићеног подручја врши и из средстава Зеленог фонда Републике Србије, регулишу се питања прекограничног промета и трговине дивљим врстама, као и да се уводи се посебно лиценцирање и контрола зоолошких вртова“, закључила је министар.
„Предлогом Закона о сточарству сточари ће учествовати у спровођењу одгајивачког програма уз стручну помоћ селекционера одабраће расу која је подесна за узгој на одређеном подручју, чији је циљ да се унапреди генетски потенцијал гајених животиња, да се смање трошкови производње, а повећа продуктивност. Закон дефинише и услове под којима одгајивач може вршити вештачко осемењавање у сопственом стаду и прописује обавезу да лица која раде на терену као селекционери у одгајивачким организацијама израђују одгајивачке програме и врше процену приплодне вредности домаћих животиња у складу са највишим међународним стандардима“, рекла је министар и додала да Закон даје правни основ успостављању система класирања свињских и говеђих трупова на линији клања што ће за произвођаче значити реалну оцену квалитета животиња намењених за призводњу меса и реалну цену.
Богосављевић Бошковић је нагласила да се посебан део закона односи се на унапређење услова за узгој пчела и стварање претпоставки повећања производње у пчеларству, што ће се остварити кроз активнију улогу удружења пчелара која ће успоставити Регистар пчелиње паше и Фенолошку карту. На тај начин ће се омогућити побољшање квалитета и ефикасности производње.
Закон предвиђа и обавезу да лица која спроводе меру сузбијања комараца авио третирањем о истој најмање 48 часова раније обавесте надлежне органе ЈЛС – која потом о истој обавештава удружења пчелара – сви подаци – начин употребе, дужина трајања, угроженост пчела и слично.
„Закон регулише и питања у области рибарства –која се односе на усаглашавање домаћег са европским законодавством – у циљу несметаног пословања субјеката који се баве прерадом, дорадом и трговином производима рибарства, као и да међународну трговину рибом, производима од рибе мора пратити и одговарајући сертификат о пореклу исте чиме ће се међународна заједница борити за очување рибљег фонда мора и океана спречавајући нелегалан, непријављен и нерегуларан риболов“, нагласила је министар.