Србија обележила Светски дан заштите животне средине

Србија обележила Светски дан заштите животне средине

„Србија је ухватила прикључак са најнапреднијим екологијама и земљама света захваљујући снажној подршци коју су  нашим напорима за здраву животну средину дали  УН и УНДП, ЕУ, САД и пријатељске земље као Шведска, Велика Британија и друге које су помогле да Србија буде добро место и да напредује“, рекао је министар заштите животне средине Горан Триван.

На свечаности обележавања Светског дана заштите животне средине под мотом „Време је за природу“ а која је у Ботаничкој башти „Јевремовац“ у Београду, окупила представнике  дипломатског кора, државних  институција, научне и стручне јавности и медија министар је указао да је највиши цивилизацијски чин здрава животна средина.

Он је указао да је криза изазвана пандемијом  показала да је квалитет животне средине  најтешње повезан са здрављем људи и шта човек сам себи чини уништавајући биодиверзитет. „Ми смо конквистадори, уништавамо све, освајајући нове просторе природе и протерујући биљни и животињски свет ризикујемо нове непознате болести. Природа је ових месеци показала да најбоље брине сама о себи. Планети је дата прилика да живи, јер се човек успавао силом прилика због смањеног саобраћаја и индустријских активности“, рекао је Триван и нагласио да је ова и раније пандемије показала да ми не управљамо природом већ природа нама. Он је истакао да је криза изазвана пандемијом отворила прилику цивилизацији да промени начин живота за своју и добробит биљног и животињског света.

Говорећи о напорима које Србија улаже да унапреди животну средину министар је указао на постигнуте резултате у решавању кључних проблема како у законодавној области, у преговарачкој позицији за Поглавље 27, у међународној улози Србије у најважнијим међународним конференцијама у области заштите животне средине кроз потпредседничка места у УНЕА 5 и COP 26,  тако и у реализацији конкретних мера које су донеле напредак у раду рециклажне индустрије, у изградњи постројења за пречишћавање отпадних вода и у управљању чврстим комуналним отпадом, повећању пошумљености територије Србије, олакшица у набавци еколошки прихватљивијих возила, и на многе друге промене које сведоче да ће животна средина у Србији бити све боља. Он је казао да  без економске потке нема инвестирања  у здраву животну средину и да је буџет МЗЖС већи за 26 посто него прошле године, али да питање здраве животне средине није питање само новца.  Министар је казао да животна средина мора да буде приоритет наших живота и наше политике. „Ми смо камен у ципели, али екологија ако жели да прави напретке у сопственом друштву, а то је и искуство западних земаља, морате се супростављати, морате се изборити за животну средину  насупрот било каквим интересима. Морамо се борити за чистији ваздух који сви заједно дишемо, морамо сачувати своје реке, оне мале потоке, јер неће бити воде“, рекао је Триван упозоривши да Србија у региону има најмање аутохтоних површинских вода и да не постоји рационална одлука која Србију може да натера да, трошећи тај ресурс због профита, на струју или било шта друго, уништава саму себе. „Изборићемо се за здраву животну средину упркос недостатку новца, недостатку људи, различитим отпорима јер је то важно због грађана, због Србије“ поручио је Триван.

Стална координаторка УН у Србији  Франсоаз Жакоб казала је да је пандемија  корона вируса нагласила чињеницу да уништавајући екосистеме и биодиверзитет уништавамо системе који одржавају људски живот и да  постоје технолошка решења за економију која се више базира на природи и да се тако могу отворити нови „зелени“ послови. „Морамо подстаћи фундаментални преокрет у глобалној производњи енергије, у моделима наше потрошње, у пољопривреди, транспорту, моделима улагања. То је могуће, то је изводљиво. Tо је одговорност коју деле политички и пословни лидери и сви грађани, то је сада одговорност сваког од нас“, поручила је Жакоб.

Aмбасадор Шведске у Републици Србији Јан Лундин је указао да је свет у новој фази привредног развоја који мора да иде у складу са животном средином. Он је исказао наставак подршке Шведске Србији у области заштите животне средине о чему сведоче, како је казао реализовани,  започети  и нови пројекти као и потписани и договорени Споразум  којим се наставља пројекат ЕНВАП 3, и омогућава даља експертска помоћ Шведске у процесу приступања Србије ЕУ у области заштите животне средине.

Свечаност Светског дана заштите животне средине  је обележило традиционално заливање младице и пројекција видеа УНЕП-а „Time for Nature“.

https://youtu.be/TZlExdZ_Se4