Србија је показала изузетан напредак у примени Европске Конвенције о пределу
Састанак Савета Европе посвећен имплементацији Европске Конвенције о пределу (ЕКП) држава потписница, одржан је у Ургупу (Турска) по петнаести пут, 1. и 2. октобра 2014. године, у организацији Директората за демократско управљање Савета Европе/Секретеријата Европске Конвенције о пределу и Одсека за конзервацију предела Министарства за шумарство и водопривреду Републике Турске.
Тема састанка је била : “Одрживи предели и економија, у односу на непроцењиве вредности природних и хуманих вредности предела”.
Европска Конвенција о пределу ( European Landscape Convention ), усвојена је 19. Јула 2000 године у Стразбуру од стране Савета Министара и отворена за потписивање, са циљем промовисања заштите планирања и управљања европским пределима, као и успостављања међународне сарадње на нивоу држава потписница. До данас, 38 држава Савета Европе је потписало ову конвенцију , између којих и Србија.
Ратификацијом Конвенције у мају 2011. године, Србија се придружила групи земаља које су показале бригу о одрживом развоју и препознале предео као суштински фактор у успостављању равнотеже између очувања природног и културног наслеђа, као израза европског идентитета и разноликости.
Састанци Савета Европе посвећени имплементацији ЕКП, одржавају се два пута годишње, са идејом представљања напретка примене Конвенције на нивоу држава чланица, размену идеја и примера добре праксе. Посебно се наглашавају позитивна исксутва државе- домаћина састанка.
Република Србија је показала изузетан напредак у примени Европске Конвенције о пределу у претходној години, активно учествовала у апликацији за награду Савета Европе за предео, међународним пројектом обезбедила средства за израду предлога Акционог плана за имплементацију Европске Конвенције о пределу као и Правилника о карактеризацији предела Србије, као основних докумената који ће обезбедити интегрисање предеоне политике у законски оквир, компатибилан Европским стандардима.
Национални координатор Конвенције, представник Министарства пољопривреде и заштите животне средине,Биљана Филиповић, овом приликом је прецедавала делом конференције који се односио на тему одрживих урбаних предела и економије. У уводном обраћању, представљена су иксуства и потребе Србије у односу на међународну финансијску подршку, ради реализације пројеката прекограничне сарадње, нарочито у областима угроженим поплавама (деградирани предели).
Закључци састанка представљају припрему за 8. Конференцију Савета Европе која је планирана да се одржи 19. и 20. марта у Стразбуру.