
Смањимо емисију штетних гасова - делујмо еколошки
Министар заштите животне средине Горан Триван поводом данашње манифестације „СМАЊИМО ЕМИСИЈУ ШТЕТНИХ ГАСОВА – ДЕЛУЈМО ЕКОЛОШКИ“ позвао је грађане и институције да обрате више пажње на животну средину и да, укључивањем у еколошке иницијативе, већим активизмом и променом својих навика и понашања, допринесу њеној заштити.
Министар је на манифестацији којом су симболично обележени Европска недеља мобилности, Светски дан без аутомобила и Светска недеља зелене градње као три глобално значајна еколошка датума, указао да је један од најзначајнијих националних циљева у заштити животне средине смањење гасова са ефектом стаклене баште и постизање бољег квалитета ваздуха.
Емисија гасова стаклене баште из саобраћаја у Србији је од 2000-е године три пута повећана, због чега Србија мора кренути са озбиљним мерама како би се емисија смањила, побољшао квалитет ваздуха, и избегле грешке других земаља које су пролазиле сличним путем развоја, истакао је министар. „Највећи загађивачи ваздуха, пре свега, су термоенергетска постројења која раде на угаљ, и то свих категорија, од оних великих, државних, до оних индивидуалних. Стратегија коју разрађујемо мора да смањи ту количину загађења које се емитује“ истакао је Триван. Поред стратешких мера, значајно је да и грађани поведу рачуна о томе, од тога како троше енергију, до тога како се возе када је реч о саобраћају, додао је, указујући на велики удео мотора са унутрашњим сагоревањем у загађењу. „Ми не можемо да останемо мимо процеса све веће употребе возила која су хибридна и на електрични погон, и сада управо полако радимо на томе да то уђе у примену“, истакао је министар.
Горан Триван је истакао да ће Министарство, Законом о климатским променама који ће се наћи у процедури до краја године, драматично и у свим секторима ограничити емисију гасова са ефектом стаклене баште, и реализовати низ акција којим ће интензивирати и убрзати пошумљавање као најефикаснији начин борбе против климатских промена и за квалитетнији ваздух. Од чвршћег утемељења екологије у Србији, бројних мера које су предузимане, или су сада у току, као што су усвајање закона о климатским променама, измене закона о буци, измене закона о управљању отпадом, Србија би требало овај круг да затвори са зеленом економијом, стварајући еколошки одговорније и свесније друштво, закључио је Триван. "
На скупу у се, пред министра, обратили Слободан Николић, генерални секретар Српске асоцијације увозника возила и делова и Драгана Корица, извршни директор Савета Зелене градње Србије. Симболичним заливањем младице, указано је да су шуме, биодиверзитет, природа, неопходан услов здраве животне средине.
У оквиру манифестације, бројни гости, малишани хора „Чаролија“, учесници креативних радионица, бициклисти и други еколози и заштитари природе, придружили су се позиву Министарства да сви заједно смањимо емисију штетних гасова и делујемо еколошки.