петак, 14. јул 2017.
Прослава дана ‘'Европског Амазона“
Проглашењем UNESCO прекограничног резервата биосфере „Мура-Драва-Дунав“ испуњава се циљ пет земаља у којима се налази: очување изузетних природних вредности, подстицање одрживог развоја и подршка научном раду и мониторингу
Међународни догађај који је у среду 12. јула организован у оквиру пројекта “Coop MDD” у месту Летење на Мури у Мађарској, окупио је више од 100 учесника, невладиних организација и владиних институција из пет држава, у заједничкој прослави наше заједничке природне баштине: Муре, Драве и Дунава, која ће у наредним годинама бити заштићена као први UNESCO резерват биосфере који се налази у пет држава. Данас, на Дан Европског Амазона, прилика је потсетити се на значај овог подручја.
Протежући се кроз Аустрију, Словенију, Хрватску, Мађарску и Србију, речни предео уздуж токова ове три реке, чини 700 километара дуг зелени појас, који спаја готово милион хектара високо вредних природних станишта и локалитета шаролике људске културе. Од 1993. године невладине организације заједно са властима на локалном, регионалном и државном нивоу у овим земљама заједно раде на заштити овог јединственог подручја. Тај је процес сада при крају, јер је службени процес номинације за UNESCO, или у току или већ завршен у свим државама. Ове године Хрватска и Мађарска прослављају пет година постојања, а резерват биосфере на националном нивоу у Србији, Бачко Подунавље, одобрен је и додат на UNESCO листу резервата биосфере прошлог месеца. Словеначка номинација поднесена је почетком ове године, док је аустријска тренутно у припреми.
Скупу се, у име Министарства за заштиту животне средине, обратила Биљана Филиповић, члан Националне Комисије за UNESCO , која је у обраћању нагласила да церемонија званицног почетка пројекта има симболичан знацај за Србију, зато сто се дешава у периоду непосредно након проглашења Резервата биосфере „Бачко Подунавље“. Захвалила је присутним представницима Министарстава Аустрије, Словеније, Хрватске и Мађарске, који су помогли процес номиновања, који није био само административан, пошто је требало чак 16 година рада и 6 година врло интензивне координације са локалним актерима. Истакла је да је Покрајински завод за заштиту природе, који је партнер у овом пројекту, проглашен управљачем овог подручја, што неће бити лак задатак, као и да ће Министарство за заштиту животне средине наставити да подржава заштићена подручја и категорије које се налазе у овом резервату биосфере: специјалне резервате природе „Горње Подунавље“ и „Карађорђево“.
Посебна студијска посета организована је на Мури, за све представнике институција и партнере у пројекту. Како је најбољи начин да доживите реку веслање, пројектни партнери организовали су рафтинг туру, коју су водили ренџери Националног Парка „Горњи Балатон”, тако да су представници могли видети лепоту природних река и погодности које оне пружају локалном становништву. Уз спуст организован је и „Велики скок“ у Муру. У прослави су учествова оба пројектна партнера из Србије: Покрајински завод за за заштиту природе, ЈП „Војводинашуме“, као и Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине. Сви заједно су у српски део мозаика Европског Амазона уградили симболичне каменчиће шљунка донесене из Србије.