Потписан Споразум о сарадњи у области заштите животне средине
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Хрватске о сарадњи у области заштите животне средине потписали су данас, у Загребу, министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић и хрватски министар заштите животне средине и природе Михаелом Змајловићем. Потписавањем Споразума обезбедиће се ефикаснија заштита свих елемената животне средине: ваздуха, земље, биљног и животињског света што свакако допринети и квалитетнијем живота грађана.
„Заштита животне средине и природе један је од приоритета Србије, тако да је сарадњом са суседним државама желимо унапредити. Свесни смо чињенице да ЕУ улаже велике напоре, како би сачувала биоразноврсност држава чланица што се огледа кроз бројне прописе, али и значајна средства која су доступна за заштиту животне средине и природу. Споразум ће нам омогућити бољу сарадњу с Хрватском која као нова чланица ЕУ има искуства која ће помоћи и нама“, изјавила је министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић.
Будући да се Србија налази на почетку процеса преговора за приступање ЕУ, заинтересована је за преношење искустава Хрватске стечених у поступку приступања. Конкретно, преговора око поглавља 27 - Животна средина, укључујући усклађивање националног законодавства са законодавством ЕУ, али и његову имплементацију.
„Хрватска је по биоразноврсности једна од најбогатијих чланица ЕУ. Како би сачували нашу животну средину и природу морамо развијати сарадњу са суседним државама с којима делимо бројна подручја која морамо очувати. Тако са Србијом делимо простор Подунавља чији смо значајан део уврстили у Еколошку мрежу Натура 2000. Овим споразумом осигуравамо ефикасније заједничко деловање с циљем заштите животне средине", изјавио је министар заштите животне средине и природе Михаел Змајловић.
Досадашња сарадња Хрватске и Србије у подручју заштите животне средине и природе одвијала се углавном у облику регионалне сарадње кроз учествовање на радионицама и преношење искустава и спровођење међународних конвенција којих су обе државе чланице, првенствено Еспоо конвенције и припадајућег Протокола о стратешкој процени стања животне средине.