
Павков у посети предузетници у селу Газдаре: Пример како направити баланс у пословању и заштити животне средине
Предузетница Јелена Милетић из села Газдаре у општини Медвеђа, која производи домаћи ајвар, успела је да нађе прави баланс у развоја пословања и заштите животне средине и тиме постави пример осталим предузетницима како у свакодневном раду 'мислити зелено', рекла је министарка заштите животне средине Сара Павков, приликом обиласка производње Јелене Милетић.

Павков је истакла да је ова предузетница свој производ, домаћи ајвар "Завичај у тегли" развила пре четири године, а оно га чини посебним јесте иновативна употреба остатака паприке, односно практична примена циркуларне економије.

„У овом домаћинству сви смо се уверили да може да се помири развој пословања са бригом о животној средини и да се и мали бизнис води на одржив начин. Јелена Милетић је успела да искористи остатке паприке као што су стабљике, листови и семенке и да од њих направи прах који се касније користи у производњи био маски и сапуна. Овакав приступ је еколошки, јер се искоришћавањем остатака од производње ајвара доприноси смањењу отпада који завршава на депонијама, јер је тај отпад постао ресурс који има нову употребну вредност. Ово је такође пример повезивања традиције и иновације, уважавајући принципе циркуларне економије који су императив у заштити животне средине", рекла је Павков.

Министарка је навела да су неке процене показале да током само једне сезоне производње ајвара на југу Србије настане чак 21.000 тона овог био-отпада који обично завршава на дивљим депонијама. Зато је, према њеним речима, ово добар пример одговорног приступа, који демонстрира како ефикасно користити остатке у производњи.

"Жене предузетнице као што је Јелена Милетић пример су како могућности одрживог пословања треба да се искористе. Она не само да ствара нове производе, већ показује и на који начин се принцип циркуларне економије може применити у предузетништву. Министарство је пропознало ову иновативну зелену идеју, која је подржана са 30.000 долара кроз пројекат ЕУ за Зелену агенду у Србији, који финансирају ЕУ и владе Шведске и Швајцарске. Циљ је да, поред финансијске подршке, помогнемо женама предузетницама са села и кроз обуке, приступ тржиштима и промоцију њихових производа. У овом конкретном случају, пројекат је обухватио куповину опреме, обуку за 100 жена, производњу 1.000 сапуна, 500 маски за лице и покретање онлајн платформе“, објаснила је Павков.

Говорећи о значају циркуларне економије, министарка Павков је подсетила да је у финалној фази припреме и нови Нови Програм развоја циркуларне економије у Републици Србији за период 2025-2030, са Акционим планом 2025-2027 године.