Министарка Ирена Вујовић обишла почетак радова на затварању несанитарне депоније у Руми
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас у Руми почетак радова на првој фази санације и затварања несанитарне депоније чврстог комуналног отпада.
“Овим смо почели решавање великог еколошког проблема Руме који траје 40 година, а налази се на само 2,5 километра од центра града. Министарство је за пројекат прве фазе затварања несанитарне депоније издвојило више од 200 милиона динара, од 300 милиона колико укупно коштају радови. Рума је већ почела да одлаже комунални отпад на новој Регионалној депонији Срем-Мачва, затворили су ову депонију и то је био велики искорак којим је општинско руководство показало одлучност да реши овај еколошки проблем. Ово је још један у низу примера успешне сарадње Министарства са локалним самоуправама у Србији, којима се побољшава стање животне средине и квалитета живота грађана у локалним срединама”, изјавила је министарка Вујовић.
На несанитарној депонији у Руми у првој фази радиће се на убрзаном контролисаном отплињавању депонијског гаса, прерасподели масе отпада који се налази ван граница парцеле, као и ван новопројектоване границе тела депоније, постављање система за термички третман депонијског гаса, уградњу биотрнова и постављање биогасне мреже, као и формирање приступног пута до тела депоније. Радови у првој фази трајаће девет месеци.
Друга фаза радова планирана за 2024. годину, трајаће осам месеци и након ње ће на месту депоније бити осам хектара зелене површине.
Министарка Вујовић је најавила да ће наредне године почети улагање значајних средстава у надоградњу регионалне депоније Срем-Мачва, који ће бити најмодернији регионални центар.
“Преко пројекта ‘Програм чврстог отпада у Србији’, планирано је 14,8 милиона евра од ЕБРД и АДФ за систем за рециркулацију процедних вода, надогрању прикупљања и третмана биогаса, набавку детектора радиоактивности и система за дегазацију, као и надоградњу постројења за прераду процедних вода. Почетак радова је предвиђен за пролеће 2024. године, а завршетак радова током 2025. године”, рекла је министарка Вујовић.
Подсетила је да је Министарство заштите животне средине ове године на територији општине Рума финансирало још и пројекат подизања ветрозаштитних појасева на потезима Никинци-Хртковци и Доњи Петровац-Путинци са седам милиона динара.
Министарка је навела да је током претходне, 2022. године, преко конкурса Министарства, у еколошке пројекте на територији Руме уложено 27,5 милиона динара у пројекте замене котларнице и реконструкције и изградње топловода Центар-Југ (15 милиона динара), пошумљавање Парк-шуме Борковац са 935 садница (7,5 милиона динара) и чишћење дивљих депонија Краљевци и Добринци у вредности од пет милиона динара.
"Општина Рума пример је како се квалитетни еколошки пројекти брзо реализују и позивам све јединице локалне самоуправе да припремају пројекте, са њима учествују на конкурсима Министарства, јер тако заједно радимо на заштити животне средине, лепшој и чистијој земљи", рекла је министарка Вујовић.