петак, 24. новембар 2017.
Министар Горан Триван на Конференцији „Утицај животне средине на здравље људи“
Министар заштите животне средине Горан Триван учествовао је данас на Конференцији „Утицај животне средине на здравље људи“, коју је са Министарством заштите животне средине организовао Правни факултет Универзитета Унион.
Говорећи о овој теми, министар Триван је истакао да би стање животне средине у Србији морало бити боље, и указао на неке од аспеката на којима је Министарство ангажовано како би, после низа година, учинило помак на овом пољу, и Србија ухватила корак са светом. Поред организације, много је урађено и на пољу законодавства, али ће Министарство заузети практични курс, и предузимати конкретне иницијативе и акције, као што је пошумљавање, најавио је он. „Имамо иницијативе школа, удружења грађана, појединаца, да се укључе у акције пошумљавања, и од нас у томе траже подршку и помоћ. Спремни смо да се одазовемо њиховом позиву, да покренемо такве акције, али нам зато недостаје подршка и новац“, рекао је министар.
„Ми ћемо у заштиту животне средине морати да уложимо 15 милијарди евра. Од тога 5 милијарди евра само у отпадне воде, а остало у ремедијацију земљишта, решавање питања комуналног отпада, пошумљавање, заштиту биодиверзитета... Кроз зелене таксе и накнаде у буџет се слије 10 милијарди динара, а буџет нашег министарства је 5 милијарди динара“ рекао је министар и закључио да је то недопустиво мало.
Изражавајући задовољство због ангажовања Правног факултета Универзитета Унион да покрене расправу о овој теми, указао је да су у заштити животне средине потребни правници, јер је правни аспект незаобилазан када је реч о унапређењу стања животне средине. Министарство ће путем конкурса ангажовати правнике – приправнике, који ће радити у легислативи најавио је. „Међутим, није наш задатак само да уређујемо прописе, него и да животну средину доводимо у ред. Упозоравају подаци који број болесних и умрлих доводе у везу са квалитетом ваздуха. Ту свако мора дати свој допринос, морамо променити начин размишљања. На пример, велики је број јавних установа које се греју на мазут, а могле би да се прикључе на даљинско грејање, и тако допринесу бољем квалитету ваздуха“.
„Државни апарат ми верује када се бавим овом темом, али мој утисак је да ме не разумеју. Није довољно да ми верују, неопходно је да ме доносиоци одлука разумеју и трудићу се зато да путем јавног мњења приближим јавности ово питање, да могу да схвате колико је важно – од тога да очистимо Србију, до тога да унапредимо здравље грађана“, закључио је министар Горан Триван.
Декан Правног факултета Универзитета Унион проф. др Небојша Шаркић отворио је рад Конференције, а у расправи у којој је указано на значај заштите животне средине по здравље људи са више различитих аспеката, учествовали су професори и стручњаци из ове области проф. др Ивица Радовић, др Елизабет Пауновић, проф. др Радмило Пешић и други. У излагањима на Конференцији изнети су бројни аргументи да се више улаже и ради на заштити животне средине, која непосредно утиче на здравље и квалитет живота грађана.