Локална самоуправа, животна средина и рурални развој – на путу ка европским стандардима

Локална самоуправа, животна средина и рурални развој – на путу ка европским стандардима

DSC_0066„Финална верзија ИПАРД програма је и званично прослеђена Директорату за пољопривреду и рурални развој Европске комисије и да је претходног дана програм представљен и концензусом усвојен  на ИПА комитету у Бриселу. Такође, формална одлука о усвајању програма биће донета до краја јануара 2015. године“, истакла је данас министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић на 42. скупштини Сталне конференције градова и општина - Савеза градова и општина Србије.

Министар Богосављевић Бошковић рекла је да: „Заједничка пољопривредна политика Европске Уније, као и испуњење свих захтева везаних за процесе усвајања правних тековина ЕУ у области пољопривреде, руралног развоја и заштите животне средине, стављају овај сектор пред велике изазове“ и додала да су у процесу израде Стратегије пољопривреде и руралног развоја Републике Србије у обзир узети разноликост простора руралних подручја и велике регионалне разлике у системима производње, дефинисана су нова решења за развој сектора уз посебан акценат на климатске промене.

„Министарство пољопривреде и заштите животне средине је, у сарадњи са СКГО, у циљу успостављања комплементарног и синхронизованог система подршке пољопривреди и руралном развоју реализовало 7 радионица на тему израде локалних програма подршке у области пољопривреде и руралног развоја. Овим радионицама је присуствовао велики број представника јединица локалних самоуправа који су активним учешћем дали свој допринос, а на основу закључака и резултата радионица, урађен је Образац за припрему програма подршке пољопривреди и руралном развоју који се налази на интернет страници министарства. Ако изградимо комплементарне програме и квалитетне системе подршке потенцијалним корисницима мера, грађани руралних територија и прехрамбено-прерађивачки сектор ће бити спремнији за нове изазове и обавезе, резултати ће бити лакше остварени, а позитиван ефекат уочљив и препознат на терену“, рекала је Богосављевић Бошковић.

DSC_0138На скупу се обратила и државни секретар мр Стана Божовић која је истакла да примере добре праксе сарадње са локалном самоуправом: „Инфраструктурни пројекат изградње регионалне депоније у Суботици, који се финансира из ИПА 2012 по централизованом управљању, је до сада био пример добре праксе. Све активности припреме пројектне документације су урађене у складу са роковима и изградња је уговорена, па се очекује њен почетак у наредним месецима. Оно што је највише допринело томе је правовремено формирање регионалног предузећа за управљање отпадом, које као крајњи корисник, има довољно капацитета да води процес припреме пројектне документације, и касније прати изградњу инфраструктуре.“

Као још неке примере Божовић је навела и инфраструктурни пројекат изградње система за водоснабдевање и отпадне воде у Рашкој, који се финансира из ИПА 2013 по децентрализованом управљању, такође пројекти финансирани од стране Краљевине Шведске, пројекат ЕИСП, иградња трансфер станице у Чачку, реконструкција депоније у Панчеву, изградња постројења зе третман отпадних вода у Белој Цркви су само неки од инфраструктурних пројеката који су у току.

DSC_0152„Министарство у директном контакту са локалним самоуправама које су корисници пројекта омогућава таргетирану подршку за све пројектне активности, у току припреме и спровођења пројеката. Акценат је на укључивању локалних самоуправа у пројекат, кроз потписивање Споразума са министарством и донатором, именовање одговорних лица у пројектном тиму, обавезно кофинансирање од стране општина“, рекла је државни секретар.

Тема одржане Скупштине била је  Локална самоуправа, животна средина и рурални развој – на путу ка европским стандардима, и поред министра, присутнима су се обратили високи званичици Владе Републике Србије, шеф Делегације ЕУ Мајкл Девенпорт, представници града Београда и СКГО.