Још једно заштићено подручје у Србији – Предео изузетних одлика „Планина Рудник“

Naselje Rudnik 2.jpg

Још једно заштићено подручје у Србији – Предео изузетних одлика „Планина Рудник“

Влада Републике Србије усвојила је данас Уредбу о проглашењу Предела изузетних одлика „Планина Рудник“, чиме је под заштиту стављено додатних 10.019,80 хектара у централној Србији.

Banatski bozur 2.jpg

Рудник се налази на територији града Крагујевца и општина Горњи Милановац и Топола. Планину карактеришу релативно добро очувана природна и полуприродна станишта као и богата хидрографска мрежа. Флору чини 698 биљних таксона, од којих је 13 строго заштићено.

Arheoloski lokalitet Prljusa na Rudniku.JPG

Одликује се доминантним термофилним шумама цера и сладуна, као и шумама мезофилне букве, које заједно покривају приближно 90 одсто подручја. На локалитету „Велики Штурац“, који представља најочуванији део овог заштићеног подручја, може се видети богатство шумског покривача. Изразита је доминантност лишћарских врста.

Pogled sa Prljuse.jpg

Евидентирано је 117 врста птица, што представља 32,5 одсто укупног диверзитета птица у Србији, 10 врста риба као и присуство 20 врста водоземаца и гмизаваца, од којих само три нису заштићене националним законодавством, док се све врсте налазе на листама заштите по међународнoј легислативи.

Pogled sa Prljuse 2.jpg

На локалитету „Рамаћки висови“ забележене су три врсте балканских ендемита: примог (Acanthus hungaricus), Маркграфова жуменица (Alyssum markgrafii)  и паштиткасти котрљан (Eryngium palmatum). Обиље минералних сировина сведочи вишевековној интеракцији људи са планином и њеним окружењем. 

 

Поред изразито погодне локације, овај предео је познат и као хидрографско чвориште, што је додатно мерило у успостављеној законској заштити.