Два министарства дала предлог ургентних мера за мање пожара на депонијама

Два министарства дала предлог ургентних мера за мање пожара на депонијама

Због повећаног броја пожара на депонијама у Србији који су регистровани у протеклих месец дана, одржан је састанак представника Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова и Министарства заштите животне средине, на којем је донет закључак са предлогом ургентних мера у циљу смањења броја пожара на депонијама комуналног отпада у Републици Србији.

Имајући у виду да је у Србији у текућој години евидентирано више од 1.000 пожара на депонијама, на чијем гашењу је ангажовано 2.959 ватрогасаца-спасилаца и 1.298 ватрогасних возила, закључком су предвиђене конкретне мере како би се тај број смањио.

За запослене јавно-комуналних предузећа, предвиђено је увођење двадесетчетворосатног дежурства на депонијама. Особама које нису запослене у тим предузећима потребно је забранити приступ депонијама, што се односи и на сакупљаче секундарних сировина. Предвиђа се обавеза да се на свакој несанитарној депонији провери функционалност хидрантске мреже и припадајуће опреме за гашење пожара, јер је неопходно строго спроводити све прописане мере заштите од пожара. Такође, потребно је обезбедити цистерну са водом и опрему за гашење пожара водом попут ватрогасних црева, млазница и разделница за дежурство на депонији, као и уредити или направити пожарне путеве за ватрогасна возила и радне машине око и на локацији.

Закључком се предлаже и да се оивиче ободи депоније пожарним „просекама“ којима би се спречило ширење пожара ван депоније и захватање депоније пожаром који је настао на отвореном простору у близини. Предлаже се и превентивно тампонирање депоније насипањем слоја земље на критичним местима, као и редовно пресипање тела депоније инертним материјалом. Такође, предлаже се да се обезбеди место одакле би се довозила земља за насипање депоније и довољан број радних машина које би се ангажовале у случају настанка пожара.

У закључку је наведено да је неопходно вршити континуирани надзор над спровођењем прописаних мера од стране надлежних инспекцијских служби.

У циљу што ефикасније превенције или реакције на потенцијални акцидент, на састанку су поново истакнуте надлежности и обавезе свих субјеката у државној управи.

Министарство заштите животне средине и Министарство унутрашњих послова апелују на локалне самоуправе да, у заједничком циљу заштите животне средине, покажу максималну одговорност и што пре приступе обавезном превентивном деловању у складу са донетим закључком.