Три јединке вука успешно збринуте у прихватилишту у Грчкоj
Министарство пољопривреде и заштите животне средине (Група за спровођење ЦИТЕС конвенције) је 15. децембра 2015. године успешно спровело акцију збрињавања три примерка вука (Canis lupus) – мужјак и две женке у специјализовано прихватилиште за крупне звери ARCTUROS у Грчкој. Акција је спроведена у сарадњи са НВО "Четири Шапе" и стручњацима за крупне звери Биолошког факултета Универзитета у Београду и Природњачког Музеја у Београду.
Вукови су били привремено збринути у прихватилиштима за псе у Панчеву и Зрењанину. Kaда је пронађен у октобру 2006. године, мужијак вука био је повређен. Након санирања повреде збринут је у склопу прихватилишта за псе ЈКП „Хигијена“ у Панчеву. Црна вучица је пронађена у августу 2008, а затим збринута у Панчеву. Трећа јединка, вучица, односно хибрид вука и пса, пронађена је у фебруару 2014. године. На основу понашања ове животиње, претпоставља се да је одгајана као пас, тако да је навикнута на људе и релативно је питома.
Ова три вука, није било могуће пустити у природу, јер су одрасли у заточеништву и навикнути су да се људи старају о њима, што значи да не могу самостално да живе на слободи. Током привременог боравка у прихватилиштима за псе у Панчеву и Зрењанину, вуковима је обезбеђен посебан ограђен простор са природном подлогом и вегетацијом, базенима и брлозима. Иако су имали одговарајући простор за основне етолошке потребе, неопходно је било да се збрину у специјализовано прихватилиште за крупне звери, односно вукове. Процес проналаска трајног решења за њихово збрињавање у склопу специјализованог прихватилишта трајао је више од две године. Министарство је успоставило званичну сарадњу са специјализованим прихватилиштем за крупне звери ARCTUROS у Грчкој, које прихвата и рехабилитује повређене или одузете медведе и вукове са територије Грчке, других држава чланица ЕУ, али и из других држава у региону. Такође, захваљујући већ постојећој сарадњи Министарства и НВО „Четири Шапе“, обезбеђен је транспорт ових примерака. Вукови су приститигли у прихватилиште у раним јутарњим часовима, 16. децембра 2015. године.
Вук (Canis lupus) има статус строго заштићене врсте на већем делу територије АП Војводина, док на остатку територије Републике Србије има статус заштићене, али истовремено и ловне врсте. Ова врста је заштићена међународним уговорима попут ЦИТЕС и Бернске конвенције, а у свим државама ЕУ има статус строге заштите.