Одржан семинар у Каракуши
Министарство пољопривреде и заштите животне средине и ЈП „Војводинашуме“ реализовало је једнодневни семинар на тему „Заштита и управљање стаништем орла белорепана у Републици Србији“, у објектима ЈП Војводинашуме“, у Посавском ловишту Каракуша, у Руми, 26. 10. 2016. године. На скупу су учесвовали представници надлежних органа и организација из области заштите природе и управљања шумским ресурсима на републичком и покрајинском нивоу као и представници цивилног друштва.
Овом приликом је разматрана примена законодавнеих мера заштите орла белорепана као строго заштићене врсте од националног и међународног значаја и одрживо управљање природним ресурсима на подручју слива Дунава и ширег подручја пребивалишта ове врсте на територији Републике Србије.
Путем презентација и у дискусији највише је било речи о унапређењу законоданих мера и начина спровођења Акционог плана за заштиту орла белорепана дуж Дунава, који је усвојио Стални комитет Бернске конвенције 2011. године, ради спровођења конкретних активности за очување и опстанак одрживе популације орла белорепана дуж Дунава и предузимања одговарајућих мера заштите на националном нивоу којима би се уклониле претње које изазива људски фактор.
Скуп је завршен уз саглсност присутних да се настави са обавезујућом применом постојећих прописа и да се унапреди рад на спровођењу Акционог плана имајући у виду све специфичности биогеографског и климазоналног подручја Републике Србије укључујући искуства и примере добре праксе из суседних земаља Региона централне и југоисточне Европе у сливу Дунава.
Орао белорепан (Haliaeetus albicilla) је величанствена птица грабљивица која изазива интересовање из много разлога у свим деловима Палеарктичког региона где је распрострањена. Као грабљивица са врха ланца исхране водених екосистема, орао белорепан је предмет посебне бриге о заштити врсте, а осим тога, доказано је да представља прецизан показатељ загађења животне средине. У Републици Србији гнезди се у долинама великих река (Дунав, Сава, Тиса и Дрина). У Републици Србији се гнезди 80-90 парова белорепана. На подручју АП Војводина налази се 80% националне популације. Предузете су бројне мере активне заштите станишта, гнезда и јединки. Знатан број гнездилишта је стављен под заштиту у оквиру заштићених подручја. Спроводе се мере санације и ревитализације барских станишта повољних за исхрану као и кампања у циљу спречавања тровања и убијања орлова