Обавештење о поступку покретања заштите предела изузетних одлика „Кањишки јараши”
На основу члана 42. став 8. Закона о заштити природе („Службени гласник РС”, бр. 36/09, 88/10, 91/10 – исправка и 14/16) Министарство заштите животне средине обавештава јавност о поступку покретања заштите природног подручја II (друге) категорије, као Предео изузетних одлика „Кањишки јараши”.
Подручје предложено за заштиту је највећи очувани комплекс слатинских пашњака на десној обали Тисе, смештено на крајњем северу Војводине, у североисточном делу Бачке, на територији општине Кањижа, окружено насељима Трешњевац, Велебит, Мале Пијаце, Мали Песак, Кањижа и Зимоњић.
Заштићено подручје заузима површину од 3.472,17 ha, на којој се успостављају режими заштите II и III степена и обухваћено је заштитном зоном површине 5.418 ha. Према структури површина катастарских општина по власништву, на подручју ПИО „Кањишки јараши” у државној својини је 86%, у приватној 7% површина, а остало је други облици својине.
Према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја („Службени гласник РС”, број 97/15) ПИО „Кањишки јараши” сврстава се у II категорију – покрајинског/регионалног, односно великог значаја.
На подручју ПИО „Кањишки јараши” налазе се станишта заштићених и строго заштићених врста и за заштиту приоритетни типови станишта, делови међународно значајног подручја за биљке (IPA), као и међународно и национално значајно подручје за птице (RS002IBA) које према Уредби о еколошкој мрежи („Службени гласник РС”, број 102/10) припада eколошки значајном подручју Републике Србије под редним бр. 1 – „Суботичка језера и пустаре”.
ПИО „Кањишки јараши” чини функционалну целину са заштићеним подручјима на територији Града Суботице и Општине Кањижа, а којима већ управља ЈП Палић-Лудаш.
Поступак заштите природног подручја покренут је дана 20. новембра 2017. године, када је Покрајински завод за заштиту природе доставио студију заштите Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, као надлежном органу.