петак, 10. фебруар 2017.
ОБАВЕШТЕЊЕ О ПОСТУПКУ ПОКРЕТАЊА ЗАШТИТЕ ПАРКА ПРИРОДЕ „СТАРА ТИСА КОД БИСЕРНОГ ОСТРВА”
На основу члана 42. став 8. Закона о заштити природе („Службени гласник РС”, бр. 36/09, 88/10, 91/10 - исправка и 14/16) Министарство пољопривреде и заштите животне средине обавештава јавност о поступку покретања заштите природног подручја II (друге) категорије, као Парк природе „Стара Тиса код Бисерног острва”.
Подручје парка природе налази се у Војводини на територији општина Бечеј, Жабаљ и Нови Бечеј, у алувијалној равни реке Тисе, са њене десне стране, од 63. до 55. km речног тока.
Предложено подручје је 2008. године било проглашено Одлуком о заштити Парка природе „Стара Тиса” код Бисерног острва („Службени лист Општине Бечеј”, број 1/08; „Службени лист Општине Жабаљ”, број 4/08 и „Службени лист Општине Нови Бечеј”, број 8/08) за заштићено подручје III (треће) категорије – локалног значаја.
Ревизијом заштите укупна површина парка природе се увећава са 391,73 hа на 959,69 hа. Према структури власништва 99,66% укупне површине заштићеног подручја је у државној својини, а у јавној и приватној 0,34%. На подручју ПП „Стара Тиса код Бисерног острва” утврђени су режими заштите II и III степена и заштитна зона.
Према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја („Службени гласник РС”, бр. 97/15) ПП „Стара Тиса код Бисерног острва”, сврстава се у II категорију – покрајинског/регионалног, односно великог значаја.
Целокупно природно подручје Старе Тисе је идентификовано међународно и национално значајно подручје за птице: Бечејски рибњак (RS003IBA). Према уредби о еколошкој мрежи („Службени гласник РС”, бр. 102/10) подручје ПП „Стара Тиса код Бисерног острва” је део eколошког коридора од међународног значаја реке Тисе у Републици Србији.
Имајући у виду да је досадашњи управљач био успешан у извршавању прописаних обавеза, предлаже се да ЈП „Комуналац” из Бечеја и надаље буде управљач овог заштићеног подручја.
Поступак заштите природног подручја покренут је дана 8.11.2016. године, када је Покрајински завод за заштиту природе доставио студију заштите Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, као надлежном органу АП Војводине.