Zakonom o hemikalijama ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 88/10, 92/11, 93/12 i 25/15) uređuju se uslovi stavljanja u promet detergenta i načina obeležavanja. Za sve surfaktante u detergentima zahteva se da ispunjavaju kriterijume potpune aerobne biorazgradljivosti. Detergent se može staviti u promet ako surfaktant sadržan u tom detergentu ispunjava kriterijume potpune aerobne biorazgradivosti. Izuzetno, dozvoljeno je da detergenti koji se koriste za industrijsku upotrebu sadrže surfaktant koji ne ispunjava kriterijume potpune aerobne biorazgradljivosti već uslove primarne biorazgradljivosti, pod uslovom da je za takav surfaktant izdato odobrenje za korišćenje od strane ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine ili je u EU izdat akt kojim se odobrava korišćenje ovakvog surfaktanta.
Napomena: Na surfaktant koji je aktivna supstanca u skladu sa zakonom kojim se uređuju biocidni proizvodi i koji se koristi kao dezinficijens, a koji je upisan u Listu I – Lista aktivnih supstanci ili Listu Ia - Lista aktivnih supstanci sadržanih u biocidnom proizvodu manjeg rizika, odnosno ako je za biocidni proizvod koji sadrži taj surfaktant izdat akt kojim se odobrava njegovo stavljanje u promet, ne primenjuju se metode ispitivanja potpune i aerobne biorazgradljivosti surfaktanta.
Kako se klasifikuju detergenti?
Svaki detergent koji se stavlja u promet bilo da je namenjen za opštu upotrebu ili za industrijske ili profesionalne svrhe, mora da bude klasifikovan u skladu sa Pravilnikom o klasifikaciji, pakovanju, obeležavanju i oglašavanju hemikalije i određenog proizvoda u skladu sa Globalno harmonizovanim sistemom za klasifikaciju i obeležavanje UN ("Službeni glasnik RS", br. 105/13, 52/17 i 21/19).
Koji podaci se navode u bezbednosnom listu detergenta?
Bezbednosni list za svaki detergent koji se stavlja u promet bilo da je namenjen za opštu upotrebu ili za industrijske ili profesionalne svrhe izrađuje se u skladu sa Pravilnikom o sadržaju bezbednosnog lista ("Službeni glasnik RS", broj 10/11). Pored informacija koje su propisane za svaku hemikaliju, bezbenosni list detergenta treba da sadrži i informaciju o potpunoj aerobnoj biorazgradljivosti surfaktanata u tom detergentu ili informaciju da je za taj surfaktant izdato odobrenje za korišćenje, koja se navedi u Poglavlju 12. Ekotosikološki podaci ili u Poglavlju 15. Regulatorni podaci. Podatke o biorazgradljivosti surfaktanta proizvođač detergenta dužan je da pribavi od snabdevača surfaktanta od koga nabavlja surfaktant.
Kako se obeležavaju detergenti?
Svaki detergent koji se stavlja u promet, mora da bude obeležen u skladu sa propisima o klasifikaciji, pakovanju, obeležavanju i reklamiranju hemikalija. Detergenti koji su namenjeni za opštu upotrebu obeležavaju se u skladu sa specifičnim načinom obeležavanja za detergente u skladu sa Pravilnikom o detergentima („Službeni glasnik RS“, broj 25/15).
Ukoliko se detergent koristi u industriji ili za profesionalne svrhe i odgovarajućom tehničkom dokumentacijom ili bezbednosnim listom daje dovoljno informacija (podataka) daljim korisnicima o njemu, ne mora da se obeleži u skladu sa specifičnim načinom obeležavanja detergenata namenjenih za opštu upotrebu, već je poželjno da na etiketi/ambalaži detergenta namenjenog daljim korisnicima bude istaknuto obaveštenje: „Samo za profesionalnu upotrebu”.
Detergent koji ima dvojnu namenu, odnosno namenjen je i za opštu upotrebu, mora da bude obeležen u skladu sa specifičnim zahtevima koji su propisani za obeležavanje detergenata za opštu upotrebu. Preporuka je da detergenti namenjeni za industrijske ili profesionalne svrhe koji se distribuiraju preko veleprodaja, a koje su dostupne i potršačima (npr. „Cash & Carry“ veleprodaje), imaju na ambalaži/etiketi i obaveštenja o potrebnim merama predostrožnosti, odnosno dodatne informacije u cilju obaveštavanja potrošača o bezbednom korišćenju ovih proizvoda.
Napomena: Svako pojedinačno pakovanje detergenta koje se stavlja u promet mora biti obeleženo u skladu sa navedenim propisima. Obeležavanje pojedinačnog pakovanja detergenta, podrazumeva obeležavanje proizvoda kojim rukuje potrošač. Obeležavanja pojedinačnih komada ili posebnih međupakovanja u ambalaži nije predmet navedenih propisa, a to su npr. komadno pakovanje komprimovanih tableta detergenta ili tečnog detergenta upakovanog u foliju 3 ili u rastvorljivom beskonačnom crevu u tačno određenim dozama, koji su spremni za upotrebu, osim u slučaju kada se navedeni pojedinačni komadi prodaju zasebno, t.j. van originalne ambalaže.
Koji su specifični elementi obeležavanja detergenta koji su namenjeni za opštu upotrebu?
U skladu sa Pravilnikom o detergentima („Službeni glasnik RS“, broj 25/15) elementi obeležavanja u skladu sa specifičnim načinom obeležavanja za detergente koji su namenjeni za opštu upotrebu:
1. Opšti podaci
2. Specifični podaci
3. Elementi obeležavanja detergenta o merama predostrožnosti
4. Elementi obeležavanja koji se odnose na detergente za pranje veša
Lista o sastavu detrgenta i dostupnost podataka
Proizvođač detergenta koji je namenjen opštoj upotrebi dužan je da na svojoj internet strani objavi sledeće podatke iz Liste o sastavu detergenta:
- nazive sastojaka detergenta - nazivi se daju po INCI nomenklaturi ili prema Evropskoj farmakopeji, a ako ovi nazivi nisu dostupni uobičajeni hemijski naziv ili naziv prema IUPAC nomenklaturi;
- mirisi, etarska ulja i agense za boju prikazuju se kao pojedinačni sastojak, osim alergena koji ulaze u sastav mirisa, kada su prisutni u koncentraciji većoj od 0.01%.
- internet strana mora biti dostupna javnosti i mora se redovno ažurirati.
Lista o sastavu detergenta namenjenog za opštu upotrebu, sadrži sledeće:
- naziv detergenta;
- podatke o proizvođaču ( adresa, e-mail, tel.broj);
- podatke o svim sastojcima detergenta, datih po zastupljenosti masenog udela izraženog u procentima, od najvećeg do najmanjeg, prikazanim u sledećim opsezima:
- više od 10 % (≥10%),
- od 1 % do 10 % (1-10%),
- od 0,1 % do 1 % (0,1-1%),
- manje od 0,1 % (<0,1%).
Nečistoće se ne smatraju sastojcima i ne navode se.
Za svaki sastojak detergenta navodi se: hemijski naziv ili naziv prema IUPAC nomenklaturi; CAS broj; i ako su dostupani naziv prema nomenklaturi INCI (Međunarodna nomenklatura kozmetičkih sastojaka) i naziv iz evropske farmakopeje.
Mirisi, etarska ulja ili agensi za bojenje, navode se kao pojedinačni sastojak, a supstance koje ulaze u njihov sastav ne navode se, osim alergena koji ulaze u sastav mirisa, kada su prisutni u koncentraciji većoj od 0,01%.
Nazivi alergena navode se prema propisima kojim se uređuju kozmetička sredstva.
Zabrane i ograničenja korišćenja i stavljanja u promet hemikalija koje se odnose na detergente
Nonilfenol, C6H4(OH)C9H19, CAS No. 25154-52-3, EC No. 246-672-0 i Nonilfenol etoksilate, (C2H4O)nC15H24O: zabranjeno je koristiti kao sastojke u detergentima u koncentacijama jednakim ili većim od 0,1 % kada su detergenti namenjeni za profesionalno ili industrijsko čišćenje i čišćenje u domaćinstvu.
Perfluoroktan sulfonati, (Perfluorooctane sulfonates, PFOS), C8F17SO2X, X= OH, OM+, halidi, amidi i drugi derivati uključujući i polimere: zabranjeno je koristiti ili stavljati u promet u detergentima ukoliko je koncentracija PFOS jednaka ili veća od 10 mg/kg (0,001 %).
Karcinogene, mutagene i toksične po reprodukciju - CMR – supstance: Ukoliko je neki od sastojaka detergenta namenjenog za opštu upotrebu, klasifikovan u klasu opasnosti: karcinogeno, mutageno i toksično po reprodukciju, taj sastojak se ne sme koristiti u koncentacijama većim ili jednakim od:
- specifičnih graničnih koncentracija datih u Cpisku klasifikovanih supstanci
- opštih graničnih koncentarcija datih u Pravilniku o klasifikaciji pakovanju, obeležavanju i oglašavanju hemikalija i određenog proizvoda
Fosfor: Zabranjeno je stavljanje u promet detergenta za opštu upotrebu, ako je ukupan sadržaj fosfora u detergentu jednak ili veći od 0,5 grama u preporučenoj količini detergenta koji se koristi u glavnom ciklusu procesa pranja pri standardnom punjenju mašine za pranje veša kao što je definisano u Delu 1B. Priloga 2 za vodu velike tvrdoće:
1) za srednje zaprljan veš u slučaju kada se koriste kao univerzalni detergenti;
2) za slabo zaprljan veš u slučaju kada se koriste kao detergenti za osetljive tkanine.
Zabranjeno je stavljanje u promet detergenta za mašinsko pranje posuđa za opštu upotrebu, ako je ukupan sadržaj fosfora u detergentu jednak ili veći od 0,3 grama u standardnoj dozi definisanoj u Delu 1B. Priloga 2 Pravilnika o detergentima.
Koji podaci su neophodni za upis detergenta u Registar hemikalija?
Pored podataka koji se dostavljaju prilikom upisa u Registar hemikalija za svaku hemikaliju, proizvođač ili uvoznik detergenta mora da dostavi dodatne podatke o svim surfaktantima sadržanim u detergentu (o proizvođaču surfaktanta; zemlji porekla; trgovačkom imenu; biorazgradljivosti).
Napomena: U skladu sa Zakonom o hemikalijama proizvođač detergenta je pravno lice ili preduzetnik koji stavlja detergent ili surfaktant u promet, a koji iste proizvodi, uvozi ili koji menja karakteristike detegrenta i pakuje odnosno menja obeležavanje detergenta.