Počele Regionalne konsultacije o Međunarodnom okviru za zaštitu biodiverziteta za Centralnu i Istočnu Evropu za period nakon 2020. godine

Počele Regionalne konsultacije o Međunarodnom okviru za zaštitu biodiverziteta za Centralnu i Istočnu Evropu za period nakon 2020. godine

Šta može učiniti pojedinac, a šta možemo preduzeti svi zajedno, kako bi zaustavili devastirajuće dejstvo savremene civilizacije i očuvali bogatstvo života na Planeti – suštinsko je pitanje koje je postavio ministar zaštite životne sredine Goran Trivan na otvaranju Regionalnih konsultacija o Međunarodnom okviru za zaštitu biodiverziteta za Centralnu i Istočnu Evropu za period nakon 2020. godine, koje se održavaju od 16. do 18. aprila 2019. godine u Beogradu.

Svedoci smo smanjenja broja vrsta na Planeti, nestajanja prirodnih resursa – šuma, voda, predeonih celina, posledica klimatskih promena, degradirajućih procesa koji menjaju lice Planete. Svakog dana nestane nekoliko stotina vrsta u svetu. Čovek do te mere devastira svoje okruženje,  da dovodi u pitanje opstanak živog sveta, ukazao je ministar Trivan i dodao da je, uprkos tome, neophodno istrajati u ostvarivanju postavljenih ciljeva u očuvanju biodiverziteta i ciljevima održivog razvoja.   „Pitanje je – šta mogu da uradim za svoju zemlju? Svako od nas mora učiniti šta može da bi sačuvao biodiverzitet, da bi sačuvao Planetu.“, istakao je Trivan. Srbija će biti pouzdan i snažan partner u borbi za očuvanje biodiverzitata i ublažavanje posledica klimatskih promena, i pružiće svoj puni doprinos ostvarivanju zajedničke vizije prema globalnom okviru za biodiverzitet nakon 2020. godine, poručio je.

Regionalne konsultacije predstavnika zemalja članica Konvencije o biodiverzitetu omogućiće zajedničku analizu, sumiranje, i na osnovu inovacija i novih tehnoloških rešenja, kreiranje ideja i predloga za razvijanje zajedničkih osnova i vizija prema globalnom okviru za biodiverzitet nakon 2020. godine, naglasila je Kristijana Paska Palmer, izvršna sekretarka Konvencije o biodiverzitetu. Konsultacije bi trebalo da obezbede, ne samo realistični, ambiciozni, već i praktični pristup u rešavanju problema zaustavljanja gubitka biodiverziteta, naglasila je.

Program Ujedinjenih nacija za razvoj - UNDP koji je deo značajnog procesa očuvanja biodiverziteta što potvrđuje sa oko 400 aktuelnih projekata zaštite prirode koje podržava širom sveta, spreman je da podrži ambicioznije zajedničke ciljeve, naglasila je zamenica stalne predstavnice UNDP u Srbiji Steliana Nedera. Nova generacija dokumenata pomoći će nam da dođemo do novih rešenja za izazove koje donosi budućnost, ali se do njih mora doći zajedničkim promišljanjem, inovativnim pristupom i saradnjom svih zainteresovanih strana, ukazala je Nedera.

Na Regionalnim konsultacijama u Beogradu učestvuju predstavnici preko 20  zemalja članica Konvencije iz regiona Centralne i Istočne Evrope, zatim Sekretarijata konvencije, međunarodnih organizacija, naučnih i stručnih organizacija, lokalnih zajednica i nevladinih organizacija.

Regionalne konsultacije predstavljaju priliku za zemlje članice i sve zainteresovane strane u regionu da se uključe u proces globalnih konsultacija, kako bi se  razmotrile dostupne naučne informacije i znanja, omogućilo učesnicima da podele relevantne studije slučaja, iskustva i naučene lekcije iz implementacije Strateškog plana za biodiverzitet 2011-2020 i relevantnih Aiči ciljeva i identifikovali potencijalni elementi okvira za zaštitu biodiverziteta za period nakon 2020. godine. Zajednička promišljanja i predlozi učesnika regionalnih konsultacija biće osnov za učešće na petnaestom zasedanju Konferencije članica Konvencije koje će biti održano u Kini sledeće godine, kada se predviđa usvajanje globalnog okvira biodiverziteta posle 2020. godine.

Ministarstvo zaštite životne sredine, u svojstvu nadležne institucije za praćenje sprovođenja Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, u ime Vlade Republike Srbije domaćin je održavanja Regionalnih konsultacija o međunarodnom okviru za zaštitu biodiverziteta za Centralnu i Istočnu Evropu za period nakon 2020. godine. Sekretarijat Konvencije o biološkoj raznovrsnosti suorganizator je ovih konsultacija uz podršku Programa Ujedinjenih nacije za razvoj (UNDP),  kancelarija u Srbiji.