Počela regionalna konferencija posvećena ubrzanju prelaska na cirkularnu ekonomiju

Докић циркуларна 1

Počela regionalna konferencija posvećena ubrzanju prelaska na cirkularnu ekonomiju

Cirkularna ekonomija je značajan element koji doprinosi zelenoj tranziciji Srbije, a time i održivom razvoju društva kao celine, rečeno je danas na otvaranju dvodnevne regionalne konferencije „Ubrzanje tranzicije ka cirkularnoj ekonomiji“, koja se održava u Beogradu.

Dokić cirkularna 2Državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Sandra Dokić naglasila je otvarajući skup, da iako je zelena tranzicija sveobuhvatan proces, u fokusu konferencije biće onaj aspekt cirkularne ekonomije koji se odnosi na upravljanje otpadom od hrane.

«Podaci pokazuju jednu nelogičnost, a to je da se jedna trećina hrane u svetu baci, dok je istovremeno u pojedinim delovima sveta nema dovoljno. Ovaj problem je prepoznat i u globalnim dogovorima - Agenda 2030 i Pariskom sporazumu, dokumentima čiji je Srbija potpisnik i čijim ciljevima smo posvećeni. U Srbiji smo već napravili značajne korake kako bismo uticali na smanjenje ove pojave, radeći paralelno na usvajanju neophodne regulative i izgradnji zelene infrastrukture“, rekla je Dokić.

Kada je reč o regultivi, ona je naglasila da je Srbija, po ugledu na uspešne zemlje na ovom planu, prva na Zapadnom Balkanu pripremila Mapu puta za cirkularnu ekonomiju, a usvojen je i Program razvoja cirkularne ekonomije, kao i niz drugih strateških dokumenata.

Dokić cirkularna 3Govoreći o infrastrukturi, Dokić je istakla da Ministarstvo realizuje kapitalne projekte izgradnje regionalnih i reciklažnih centara, gde će se otpad tretirati na najsavremeniji način, poštujući principe cirkularne ekonomije. Ona je dodala da je u Srbiji, kroz IPA projekat, uvedena primarna separacija otpada u 17 lokalnih samouprava. Prema njenim rečima, Ministarstvo podstiče i inovacije u ovom procesu, pa je kroz projekat ''Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u republici Srbiji'', koji sprovodi sa UNDP, u protekle dve godine pristiglo 25 inovativnih ideja od naučno-istraživačkih organizacija.

„Ovaj skup je važan, jer će inicijative koje će biti predstavljene u naredna dva dana doprineti bržoj i inovativnijoj implementaciji kružne ekonomije, a time i održivom korišćenju ograničenih resursa, što nam je cilj“, rekla je Dokić.

Konferenciju su organizovali Ministarstvo zaštite životne sredine u saradnji sa Ekonomskom komisijom Ujedinjenih nacija za Evropu – UNECE. Okupila je brojne učesnike, među kojima su predstavnici javnog i privatnog sektora, finansijskih institucija i naučno istraživačkog i civilnog miljea iz zemalja UNECE regiona.