Naučno stručni skup „Degradacija i zaštita zemljišta“
„FAO procenjuje da je trećina svog zemljišta degradirana erozijom, salinizacijom, kiselim kišama i drugim vidovima zagađenja, koje se javlja kao posledica neadekvatnog načina korišćenja i upravljanja ovim prirodnim resursom. Ako se ništa ne promeni do 2050. godine količina obradivog zemljišta po stanovniku planete Zemlje će iznositi svega 1/4 količine iz 1960. godine. Sagledavanjem uloge zemljišta jasno je da je neophodno uložiti veće napore kako bi se ovaj jedini neobnovljivi, nepravedno zapostavljeni resurs, sačuvao“, rekla je državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović na skupu „Degradacija i zaštita zemljišta''.
Organizacija Ujedinjenih nacija je za 2015. godinu postavila cilj istcanja prioriteta degradacije zemljišta kao globalni problem i uticaj degradacije i upravljanje zemljišnim resursima na ostale segmente životne sredine. Antropogeni uticaj ima za posledice klimatske promene, intenzivnu urbanizaciju i zagađivanje zemljišta kao neobnovljivog resursa i to su razlozi za naročito posvećivanje pažnje ovom prirodnom resursu.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine je istakao da održavanje prirodnih funkcija zemljišta, adekvatno upravljanje, korišćenje, odgovarajuća zaštita zemljišta i zakonska regulativa su neophodni, pre svega, zbog ublažavanja klimatskih promena, obezbeđivanja poljoprivredne proizvodnje, održavanja kvaliteta podzemnih voda i održavanja ekoloških funkcija zemljišta.
Skup organizuju Šumarski fakultet i Agencija za zaštitu životne sredine povodom obeležavanja međunarodne godine zemljišta sa ciljem da se istakne značaj zemljišta i njegovih funkcija za opstanak čovečanstva.