Ministar Trivan na predstavljanju šestog Izveštaja iz senke Koalicije 27
Za postizanje ciljeva ka boljoj i zdravijoj životnoj sredini u Srbiji nije neophodan samo novac, već i uspostavljanje punih kapaciteta, kako Ministarstva zaštite životne sredine, tako i lokalnih samouprava, rekao je danas ministar zaštite životne sredine Goran Trivan na predstavljanju šestog Izveštaja iz senke Koalicije 27 o napretku Srbije u oblastima životne sredine i klimatskih promena naslovljen „Malo para, još manje muzike“.
Rezultati analize o godišnjem napretku Srbije u pripremama za pregovore o članstvu u Evropskoj uniji u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena koje je u formi izveštaja izradila Koalicija 27, predstavljaju izvor stavova i primedbi civilnog društva koji su dragoceni kao smernice i preporuke za rad državne uprave, ukazao je Trivan. Ministarstvo ozbiljno tretira ovaj izveštaj, a čvrsta saradnja, povezanost državne uprave i civilnog društva od ključnog su značaja za napredak jednog društva, naglasio je.
Ministar je potvrdio da su načelni nalazi u izveštaju tačni, kada ukazuju da zaštita životne sredine još uvek nije dosegla visok nivo prioritetnosti koji bi trebalo da ima. Koliko se u zemlji ulaže u zaštitu životne sredine jeste stvaran pokazatelj koliko se ozbiljno misli kada je u pitanju životna sredina, a redosled prioriteta u Srbiji mora da se promeni, rekao je. „Razumevanje značaja zaštite životne sredine nije dovoljno, potrebno je njegovo materijalizovanje kroz jačanje kapaciteta Ministarstva i lokalnih samouprava i izdvajanje više finansijskih sredstava“, istakao je Trivan.
Ova i naredna godina predstavljaće preokret u zaštiti životne sredine, jer će Ministarstvo obezbediti sredstva za izradu projektno-tehničke dokumentacije koja je preduslov projekata, pre svega za rešavanje pitanja prerade otpadnih voda i upravljanja otpadom, najavio je ministar. On je istakao da je uslov za realizaciju postavljenih ciljeva i punu iskorišćenost obezbeđenih finansijskih sredstava, pre svega, jačanje stručnih kapaciteta u punom potencijalu i obimu.
U panel diskusiji otvorena su i druga značajna pitanja zaštite životne sredine uvrštena u Izveštaju, kao što je kvalitet vazduha, devastacija i smanjenje zelenih površina, zašita prirode... „Čeka nas velika reforma u zaštiti prirode, povećanje procenta teritorije Srbije pod zaštitom i potpuna redefinicija zaštićenih područja, a naročito nacionalnih parkova, u skladu sa svetskim standardima, najavio je ministar.
Pored ministra Gorana Trivana, u panel diskusiji učestvovali su Mirjana Jovanović (Beogradska otvorena škola), Simon Ilse (Fondacija Hajnrih Bel u Srbiji), i Milica Damjanović Zantvort (“Petak za budućnost“). Kako je na kraju duhovito zaključeno, pored para za muziku, u zaštiti životne sredine potreban je i orkestar koji bi tu muziku izvodio.
Izveštaj Koalicije 27 sačinilo je osam članica: Alternativa za bezbednije hemikalije, Beogradska otvorena škola, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Mreža za klimatske akcije Evrope, Centar za unapređenje životne sredine, Inženjeri zaštite životne sredine, Mladi istraživači Srbije i Svetski fond za prirodu, kao i RES fondacija.