Francuska podržava Srbiju u rešavanju pitanja zaštite životne sredine

Francuska podržava Srbiju u rešavanju pitanja zaštite životne sredine

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan primio je danas u kurtoaznu posetu izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Francuske u Srbiji Nj.E. Frederika Mondolonija. U razgovoru posvećenom razvijanju saradnje dve zemlje u oblasti zaštite životne sredine, ambasador Mondolini je naglasio  opredeljenost Francuske za uključenost u ekološku problematiku, i zainteresovanost svoje zemlje da nastavi na razvijanju bilateralnih odnosa i saradnje sa Srbijom u ovoj oblasti. Čestitao je ministru Trivanu na ličnom angažmanu u afirmisanju zaštite životne sredine kao teme u javnosti. Posebno interesovanje ambasador je izrazio za rezultate jednogodišnjeg postojanja i rada Ministarstva. Pominjući ekološke promotivne, obrazovne aktivnosti Francuske u Srbiji kao što je “Karavan za klimu“ i realizaciju zajedničkih projekata, ambasador je izrazio zainteresovanost Francuske za razvoj bilateralnih odnosa sa Srbijom i pomoć na njenom putu ka Evropskoj uniji.

Želeći dobrodošlicu i uspešan mandat ambasadoru Mondoliniju, ministar Trivan je rekao da dugotrajno, mnogo puta istorijski dokazano prijateljstvo između dve zemlje, kao i opredeljenje za ekologiju predsednika Francuske, predstavljaju dobar osnov za jačanje saradnje Francuske i Srbije u oblasti zaštite životne sredine, a Francusku delegiraju za najbližeg mogućeg sagovornika. Zahvalio se na oceni ambasadora, i pri tom naglasio da tema zaštite životne sredine mora biti podignuta na viši nivo, kako u društvu, tako i u javnoj politici. „Zadovoljni smo rezultatima koje smo postigli za godinu dana od osnivanja Ministarstva, kako na unapređenju zakonodavstva, tako i po drugim pitanjima, kao što je probijanje teme o zaštiti životne sredine u javnosti, otvarajući istorijska pitanja, kao što su pitanje opasnog otpada, istorijskog otpada, prerade otpadnih voda, prerade komunalog otpada, zaštite prirode, itd“, rekao je. Nastojanje uloženo tokom proteklih meseci na jačanju uverenja o nephodnosti zaštite životne sredine, sledeće godine će biti usmereno na formulisanje budžeta u ovoj oblasti, koje će morati biti znatno veće, najavio je Trivan. „Ukoliko želimo finansijsku pomoć drugih zemalja, moramo više sami da investiramo, a u zaštitu životne sredine u Srbiji u narednih 30 godina potrebno je uložiti oko 15 milijardi“. Međutim, ovu oblast potrebno je posmatrati kao ozbiljnu razvojnu šansu Srbije, naglasio je, a mogući projekti i javno-privatno partnerstvo su put da se razvojnim investicijama rešavaju istorijski ekološki problemi na naše zemlje. Trivan je pomenuo projekat saniranja deponije Vinča kao prvi projekat javno-privatnog partnerstva u Srbiji, koji bi mogao da bude primer i za druge slične projekte u Srbiji na osnovu mogućnosti koje pruža upravljanje otpadom, otpadnim vodama, u zaštiti prirode, itd.

Sagovornici su se složili da postoji široka osnova za razvoj bilateralnih  odnosa dve zemlje u oblasti zaštite životne sredine, i izrazili zajedničku opredeljenost za njihovo jačanje u narednom periodu.