Uspostavljanje sistema za primenu ocene prihvatljivosti u Republici Srbiji

Uspostavljanje sistema za primenu ocene prihvatljivosti u Republici Srbiji

slika1Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine u saradnji sa TAIEX programom Evropske Komisije, organizvalo je od 24. do 25. novembra, dvodnevni seminar pod nazivom  ,,Uspostavljanje sistema za primenu Ocene prihvatljivosti u Republici Srbiji”. Seminar je prvenstveno bio namenjen predstavnicima državnih organa i organizacija sa ciljem jačanja kapaciteta svih relevantnih aktera na nacionalnom i regionalnom nivou koji su odgovorni za implementaciju Direktive o staništima i sistema za ocenu prihvatljivosti. Jedan od važnih zadata je bilo i upoznavanje sa iskustvima zemalja Evropske Unije u primeni postupka Ocene prihvatljivosti i sinergizam ovog postupka sa strateškom procenom i procenom uticaja na životnu sredinu.

Na seminaru je učestvovalo preko 50 predstavnika državnih organa i organizacija: Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva rudarstva i energetike, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, Pokrajinskog zavod za zaštitu prirode, Grada Beograd, Fakulteta za bezbednost i upravljači zaštićenih područja.

U uvodnom obraćanju pomoćnika ministra, Slobodana Erdeljana u ime zemlje korisnika sredtava TAIEX  programa, istaknuto je da je Republika Srbija u toku pretpristupnih aktivnosti za članstvo u Evropsku Uniju učinila značajne napore u razvoju zakonodavstva zaštite prirode i integracije očuvanja i održivog korišćenja biodiverziteta u sektorske politike i zakonodavstvo i mobilizaciji neophodnih resursa za transpoziciju i implementaciju EU zakonodavstva u oblasti zaštite prirode. Saopšteno je i to da procesi EU integracija u Republici Srbiji daju značajan doprinos implementaciji globalnih strateških ciljeva očuvanja i održivog korišćenja biodiverziteta, a u toku je i donošenje nove Strategije zaštite prirode koja uključuje revidovanu strategiju o biološkoj raznovrsnosti koja se sprovodi kroz GEF/UNDP.

slika2Imajući u vidu pozitivna iskustva iz EU zemalja: Hrvatske, Španije i Češke, kao i to da se u Republici Srbiji, kao zemlji kandidatu za EU, implementiraju Direktive o staništima i pticama kroz nacionalno zakonodavstvo koje je u većoj meri usaglašeno sa EU zakonodavstvom, na ovom seminaru je uočena potreba uvođenja postupka Ocene prihvatljivosti što je pre moguće radi sticanja iskustva i uspostavljanja saradnje sa drugim sektorima u oblasti planiranja razvoja i implementacije projekata radova i aktivnosti koji mogu uticati na ostvarivanje ciljeva očuvanja ekološki značajnih područja.

Idući u susret ispunjavanju preduslova za primenu postupka Ocene prihvatljivosti, preporučuje se sledeće:

  • Doneti i primenjivati Uredbu o oceni prihvatljivosti  prema NPAA do kraja 2016.g.;
  • Obezbediti kontinuitet jačanja kapaciteta, unapređenje stručnih organizacija  i formiranje stručnih komisija;
  • Koristiti efektivno EU fondove u fazi pridruživanja;
  • Uskladiti Predlog uredbe o oceni prihvatljivosti u delu postupka Prethodne ocene i Glavne ocene sa postupkom strateške procene uticaja  strategija, planova i programa  u saradnji sa drugim sektorima naročito sa Ministarstvom građevine, saobraćaja i infrastrukture i Ministarstvom rudarstva i energetike radi usaglasavanja paralelnih postupaka;
  • Definisati postupak Prethodne i Glavne ocene u okviru postupka procene uticaja na životnu sredinu imajući u vidu cinjenicu da se  prethodna ocena sprovodi pre ili tokom pribavljanja lokacijske dozvole;
  • Intenzivirti prikupljanja podataka za ekološku mrežu do 2018.god.
  • Hitno pristupiti izmeni Uredbe o ekološkoj mreži kao preduslov sprovođenju postupka ocene prihvatljivosti;
  • Izmeniti postojeće propise u oblasti prostornog planiranja i uređenja prostora radi usaglašavanja sa EU Direktivama za stratešku procenu, procenu uticaja na zivotnu sredinu i zaštitu prirode.

Detalje sa seminara je moguće preuzeti sa sledećeg linka.