Izveštaj o javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine vođena je u skladu sa Zaključkom Odbora za privredu i finansije Vlade Republike Srbije o sprovođenju javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine 05 Broj: 011-6709/2015 od 17. juna 2015. godine.
Prema Programu javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine učesnici u javnoj raspravi su predstavnici državnih organa i organizacija, javnih službi i druga zainteresovana lica u oblasti zaštite životne sredine (Zavod za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Vojvodine, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, naučne i stručne organizacije u oblasti zaštite prirode, Privredna komora Srbije, Privredna komora Beograda, Stalna konferencija gradova i opština, predstavnici civilnog društva i drugi).
U postupku pripreme zakona kojim se uređuje oblast zaštite životne sredine Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo) sprovelo je javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine. Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine održana je od 22. juna do 12. jula 2015. godine prema Programu javne rasprave. Tekst Nacrta zakona postavljen je na internet prezentaciji Ministarstva www.eko.minpolj.gov.rs. Primedbe, predlozi i sugestije dostavljeni su Ministarstvu, sa naznakom „Javna rasprava – Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine”.
Javnu raspravu o Nacrtu zakona, organizovalo je Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine u skladu sa Programom javne rasprave, u vidu prezentacija i konsultacija na stručnoj javnoj raspravi koje su održane u sali Skupštine grada Niša, 2. jula 2015. godine; zatim u sali Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode, u Novom Sadu 6. jula 2015. godine; kao i u prostorijama Privredne komore Srbije, 10. jula 2015. godine, u Beogradu.
Povodom održavanja javne rasprave, Ministarstvo je održalo i konsultativni sastanak i u Stalnoj konferenciji gradova i opština, u Beogradu. Javna rasprava u SKGO održana je iako nije bila predviđena Programom javne rasprave, zbog velikog interesovanja jedinica lokalne samouprave. Na sastanku koji je održan u prostorijama Stalne konferencije gradova i opština prisustvovali su predstavnici lokalnih samouprava.
Na javnim raspravama službenici ministarstva su održali prezentacije nacrta zakona, dali osnovna tumačenja predviđenih zakonskih rešenja, posle čega je vođena diskusija. Od strane prisutnih iznete su mnoge sugestije i primedbe. Učesnici su iznosili primedbe na nacrt zakona, predlagali rešenja, odnosno davali sugestije i predloge za bolje uređenje određenih odredbi. Predstavnici Ministarstva su davali odgovore na postavljena pitanja prisutnih. Odgovorenoje na određen broj konstruktivnih predloga. Dogovoreno je da se svi predlozi, primedbe, sugestije dostave u pisanoj formi u zaključkom propisanom roku.
Mišljenja na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine dostavili su u ostavljenom roku: Privredna komora Srbije, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Vojvodine, ORSES Privredno društvo za ekološku delatnost, Centar za ekologiju i održivi razvoj (SEKOR), Železara Smederevo-Ljubica Drake, Udruženje BIOGEN, Naftna industrija Srbije, Zavod za zaštitu prirode Srbije, Stalna konferencija gradova i opština, Gradska uprava za životnu sredinu Novi Sad, Gradska uprava Pančevo-Gradski sekretarijat za zaštitu životne sredine, Ekološki centar „Stanište“ Vršac, Ekološki pokret Odžaka, Ekološko društvo „Bujanovac“, Gradska uprava grada Beograda - Sekretarijat za inspekcijske poslove, sektor za zaštitu životne sredine, vodnu i sanitarni inspekciju, PU Cementna industrija Srbije, Gradska uprava grad Požarevac, Miteko, Sekretarijat za poljoprivredu i zaštitu životne sredine - grad Subotica, Udruženje reciklera Srbije, Opštinska uprava opštine Bajina Bašta, JP Putevi Srbije.
Najveći broj pristiglih primedbi odnosi se na odredbe kojima se uređuje dostupnost informacija u životnoj sredini i osnovanje Zelenog Fonda Republike Srbije. Dobijen je veliki broj primedaba koji je razmotren od strane stručnjaka u ministarstvu i zaposlenih koji rade na poslovima u ovim oblastima. Razmotreni su predlozi koji su pristigli u roku, sagledana mogućnost njihovog integrisanja u tekst Nacrta zakona, posebno one primedbe i predlozi koji bitno ne narušavaju predložena sistemska rešenja i koncepciju Nacrta zakona, a istovremeno konstruktivno doprinose poboljšanju i modernizaciji, obezbeđivanju kvalitetnog, efikasnog i ekonomičnog sistema zaštite životne sredine u cilju unapređenja zakonskih rešenja.
Svi predlozi i sugestije sa javne rasprave koji su bili usmereni na poboljšanje predloga teksta Nacrta zakona i koji su u duhu koncepta na kojima se isti zasniva biće posebno razmotreni i ugrađeni u tekst nacrta zakona.