JAVNI UVID I JAVNA RASPRAVA O NACRTU UREDBE O PROGLAŠENjU I STUDIJI ZAŠTITE PARKA PRIRODE „MALI BOSUT”

U skladu sa članom 43. Zakona o zaštiti prirode (,,Službeni glasnik RS”, br. 36/09, 88/10, 91/10-ispravka, 14/16, 95/18-dr. zakon i 71/21), Ministarstvo zaštite životne sredine obaveštava javnost o

 

JAVNOM UVIDU I JAVNOJ RASPRAVI

O NACRTU UREDBE O PROGLAŠENjU I STUDIJI ZAŠTITE

PARKA PRIRODE „MALI BOSUT”

 

Mali Bosut nalazi se u Autonomnoj pokrajini Vojvodini, i to u zapadnom delu Srema i obuhvata vodotok Bosut, uzvodno od državnog puta I A reda broj 3., u neposrednoj blizini državne granice sa Republikom Hrvatskom.

U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode dostavio je Ministarstvu zaštite životne sredine Studiju o zaštiti Parka prirode „Mali Bosut”, kojom se utvrđuju vrednosti područja koje se predlaže za zaštitu i način upravljanja područjem,  čime je pokrenut postupak zaštite ovog područja. Na osnovu studije zaštite, Ministarstvo zaštite životne sredine izradilo je Nacrt Uredbe o proglašenju.

Nacrtom Uredbe ovo područje stavlja se pod zaštitu i proglašava zaštićenim područjem pod imenom Park prirode „Mali Bosutˮ, kao prirodno dobro međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja i svrstava se u Ι kategoriju zaštite.

Zaštitom Parka prirode „Mali Bosutˮ, očuvaće se izvorni tok reke Bosut u celini.

Vodotok Bosut sa svojim obalnim pojasom predstavlja ekološki koridor od međunarodnog značaja (Uredba o ekološkoj mreži, Prilog 2, „Službeni glasnik RSˮ, broj 102/10). Funkcionalnost ekološkog koridora vodotoka Bosut obezbeđuje opstanak mnogih lokalnih populacija biljnih i životinjskih vrsta. Ekološki koridor takođe povezuje Kablarovac i Draganovce sa šumskim kompleksima Hrvatske (Spačvanske šume) i sa Bosutskim šumama prema jugu. Kanalisani tok Rastovačke bare takođe služi kao ekološki koridor u pravcu šuma Kladovac i Rastovac na severu, dok ušće kanala istovremeno predstavlja i značajno vlažno stanište akvatičnih i semiakvatičnih vrsta.

Prisutna vodena, močvarna, priobalna i šumska staništa predstavljaju stanište za 131 takson viših biljaka, 26 vrsta sisara, 27 vrsta beskičmenjaka, 11 vrsta vodozemaca, 9 vrsta gmizavaca, 118 vrsta ptica, 62 vrste plantkona i 16 vrsta riba.

Tokom valorizacije područja zabeleženo je: 2 strogo zaštićene vrste viših biljaka, 4 strogo zaštićene vrste beskičmenjaka, 1 strogo zaštićena vrsta ribe, 8 strogo zaštićenih vrsta vodozemaca, 5 strogo zaštićenih vrsta gmizavaca i 92 strogo zaštićene vrste ptica.

Na području predloženom za zaštitu definisano je 8 stanišnih tipova prioritetnih za zaštitu na nacionalnom nivou. Od toga je 7 navedeno u okviru prioritetnih NATURA 2000 međunarodno značajnih stanišnih tipova, odnosno u selektovanim EMERALD staništima, što ukazuje na značaj ovog područja u očuvanju diverziteta šumske, semiakvatične i akvatične flore u Srbiji.

Uz granice zaštićenog područja se nalazi arheološko nalazište Gradina na Bosutu (otkriveno 1880. godine), koji predstavlja višeslojni praistorijski arheološki lokalitet i pruža dokaz o postojanju ljudskih naselja i ljudskih aktivnosti na ovom području od kraja neolita pa do dolaska Rimljana u ove krajeve.

Park prirode „Mali Bosutˮ, nalazi se na teritoriji opštine Šid, unutar katastarskih opština Adaševci, Vašica i Batrovci.

Površina Parka prirode „Mali Bosutˮ iznosi 282,34 ha, od čega je najvećim delom obuhvaćeno zemljište u svojini Republike Srbije (99,27 %), dok je 0,53% u javnoj svojini (280,29 ha), a 0,2% (0,56 ha) se nalazi u privatnoj svojini.

Na području Parka prirode „Mali Bosutˮ, utvrđuju se režimi zaštite II i III stepena, i to režim zaštite II stepena iznosi 109,09 ha (38,64 %), a režim zaštite III stepena 173,25 ha (61.36 %).

 

1. JAVNI UVID O NACRTU UREDBE O PROGLAŠENjU I STUDIJI ZAŠTITE  PARKA PRIRODE „MALI BOSUTˮ, ODRŽAĆE SE U TRAJANjU OD 23 DANA, OD 18. DECEMBRA 2023. GODINE DO 9. JANUARA 2024. GODINE.

Nacrt uredbe o proglašenju Parka prirode „Mali Bosutˮ i Studija zaštite sa kartografskom dokumentacijom (u daljem tekstu: dokumenti o zaštiti), koje je na osnovu ovlašćenja shodno čl. 102. i 103. Zakona o zaštiti prirode izradio Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Novi Sad, biće izloženi na javni uvid svakog radnog dana od 1000 do 1300 časova u prostorijama Ministarstva zaštite životne sredine, Beograd, Omladinskih brigada 1, soba 668 i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Novi Sad, Radnička 20a, kao i na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

Fizička i pravna lica mogu u toku trajanja javnog uvida, zaključno sa 9. januarom 2024. godine, dostaviti u pisanoj formi primedbe na dokumenta o zaštiti Ministarstvu zaštite životne sredine:

  • poštom ili na pisarnicu, sa naznakom PP „MALI BOSUT” – Javni uvid o zaštiti,

elektronskim putem na e-mail adresu aleksandra.doslic@eko.gov.rs

 

2.  JAVNA RASPRAVA O DOKUMENTIMA O ZAŠTITI održaće se:

21. decembra 2023. godine

• sa početkom u 12.00 časova u prostorijama opštine Šid, skupštinska sala, Ulica Karađorđeva 2

 

U okviru javne rasprave biće razmatrane primedbe dostavljene tokom javnog uvida.

Javnu raspravu vodi Ministarstvo zaštite životne sredine.

U javnoj raspravi učestvuju fizička lica i predstavnici pravnih lica koji su podneli primedbe u pisanom obliku u toku trajanja javnog uvida, koji usmeno mogu obrazložiti podnete primedbe. O svakoj podnetoj primedbi obrađivač dokumenata o zaštiti javno iznosi svoj stav.

 

3. IZVEŠTAJ O IZVRŠENOM JAVNOM UVIDU I JAVNOJ RASPRAVI biće objavljen na internet stranici Ministarstva zaštite životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

 

Nacrt Uredbe sa opisom granica i kartom možete pogledati ovde.

Studiju zaštite možete pogledati ovde.