Sanitarna seča, a ne krađa i uništavanje šume
Radnici Nacionalnog parka „Šar planina“, koji su nedavno privedeni u akciji kosovske policije, bili su u sanitarnoj seči, odnosno uklanjanju bolesnih i oštećenih stabala koja mogu biti izvor zaraze, a ne u krađi i uništavanju šume, saopšteno je danas Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Čekićem Državnih šuma Srbije, obeleženo je oko 2.400 kubika drveta tokom 2012. i 2013. godine, u skladu sa šumskim osnovama i planovima, na koje su dali saglasnost resorna ministarstva, po kojima to spada u sanitarnu seču koja se sprovodi isključivo sa ciljem uklanjanja bolesnih i oštećenih stabala, a koja mogu biti izvor zaraze.
Nacionalnim parkom upravlja javno preduzeće „Nacionalni park Šar planina“ u skladu sa zakonima i propisima Srbije, čija osnivačka prava sprovodi Vlada Srbije.
JP NP „Šar planina“ je kao upravljač u obavezi da čuva područja parka, odnosno obezbeđuje zaštitu, održavanje i unapređenje prirodnih i stvorenih vrednosti i sprovođenje režima zaštite, saopšteno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine. U JP NP „Šar planina“ je zaposleno 26 radnika, od kojih je 10 čuvara zaštićenog područja.
Područje Nacionalnog parka „Šar planina“ nalazi se na teritoriji opština Prizren, Štrpce, Suva Reka i Kačanik, ukupne površine oko 23.000 hektara, od čega je oko 10.000 hektara u državnoj svojini, dok je u privatnoj i drugim oblicima svojine oko 12.500 hektara.
Zakonom o nacionalnim parkovima 1993. godine prvi put je proglašen Nacionalni park „Šar planina“, a potvrđen novim Zakonom o nacionalnim parkovima koji je Skupština Srbije usvojila 5. oktobra ove godine.
Novim Zakonom o nacionalnim parkovima samo su potvrđene granice parka iz 1993. godine.
Tokom niza godina unazad, poslovanje JP NP „Šar planina“ bilo je veoma otežano zbog specifičnih uslova i nemogućnosti kontrole celokupne teritorije tog nacionalnog parka, tako da su mogli upravljati samo delom površine od oko 12.000 hektara.
S obzirom na okolnosti u kojima su se našli, veliki problem je i što se ovo javno preduzeće našlo u posebno teškoj finansijskoj situaciji, jer im je bilo onemogućeno normalno poslovanje, a samim tim i prihodovanje. Problem bespravne gradnje na celoj površini parka je posebno izražen poslednjih godina.
S obzirom na sve okolnosti i shvatajući nemogućnost tog preduzeća da obezbedi osnovna finansijska sredstva preko pozicija Ministarstva, a iz budžeta Srbije, od 2003. godine izdvajaju značajna sredstva za to preduzeće, kako za zarade zaposlenih, tako i za očuvanje, unapređenje i održavanje stanja tog nacionalnog parka.
Tih šestoro radnika Nacionalnog parka Šar planina pušteni su 9. oktobra, dva dana nakon privođenja u policijsku stanicu u Uroševcu.
U akciji kosovske policije privedeni su svi zaposleni, njih 15, koji su se u tom trenutku nalazili na radnom mestu u NP „Šar planina“, od kojih je šestoro zadržano u pritvoru zbog sumnje na privredni kriminal i uništavanje šume.
Oficir Vlade Srbije za vezu sa Prištinom Dejan Pavićević rekao je ranije da su radnici pušteni nakon velike borbe i zalaganja i pritiska premijera Srbije Aleksandra Vučića, direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića i intenzivnih razgovora, dodajući da će se „videti kako će se sve to dalje razvijati“.