subota, 25. novembar 2017.
Na međunarodnom skupu Republika Srbija nagrađena je Sertifikatom za privrženost i uložene napore u borbi protiv oštećenja ozonskog omotača
Novi koraci u borbi protiv oštećenja ozonskog omotača utvrđeni su na jedanaestoj konferenciji zemalja članica Bečke konvencije o zaštiti ozonskog omotača i dvadeset devetom sastanku članica Montrealskog protokola o supstancama koje oštećuju ozonski omotač, održanim od 20. do 24. novembra 2017. godine u Montrealu, Kanada. Tom prilikom, Republika Srbija nagrađena je Sertifikatom za privrženost i uložene napore u borbi protiv oštećenja ozonskog omotača.
Na ovom velikom skupu učestvovalo je preko 420 predstavnika zemalja članica, agencija Ujedinjenih nacija, međuvladinih i nevladinih organizacija, akademija i industrije, među kojima i predstavnik Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, kao ministarstva nadležnog za sprovođenje Bečke konvencije i Montrealskog protokola.
Sve glavne tačke dnevnog reda odnosile su se na Kigali amandman, koji je usvojen na dvadest osmom sastanku zemalja potpisnica Montrealskog protokola, održanog u oktobru 2016. godine u Kigaliju, Ruanda. Do sada je Kigali amandman ratifikovan od strane 22 zemlje, čime je ispunjen uslov da stupi na snagu od 1. januara 2019. godine i na taj način se započne sa kontrolom potrošnje fluorougljovodonika (HFCs) koji imaju veliki potencijal globalnog zagrevanja i uticaj na klimatske promene.
Rezultate svojih istraživanja i rada predstavili su članovi Komisije za tehnološku i ekonomsku procenu, i time pokazali značaj nauke i njen doprinos u borbi protiv oštećenja ozonskog omotača. Zajednička borba je pokazala da postoje dobri rezultati po pitanju obnavljanja ozonskog omotača, ali da isto tako ne treba zanemariti ni fluorougljovodonike (HFCs) koji gotovo uopšte ne oštećuju ozonski omotač, ali imaju efekat staklene bašte i uticaj na klimatske promene.
Nakon veoma aktivnog učešća svih predstavnika članica, diskusija, komentara, predloga, mišljenja, usvojeno je deset suštinskih odluka koje se odnose na izuzeća za esencijalnu i kritičnu upotrebu, buduću dostupnost halona i energetsku efikasnost. Usvojeno je i 16 proceduralnih odluka koje se odnose na budžet, dopunjavanje Multilateralnog fonda, učešće u telima Montrealskog protokola.