ponedeljak, 26. jun 2017.
Informacija sa Šeste ministarske konferencije o životnoj sredini i zdravlju
Prošle nedelje u Ostravi u Češkoj održana je 6. Ministarska konferencija o životnoj sredini i zdravlju, kojoj je, pored delegacije Republike Srbije, prisustvovalo preko 500 delegata i 49 posmatrača iz 53 zemlje članice Regiona Svetske zdravstvene organizacije.
Tokom Ministarskih konsultacija održanih povodom Skupštine UN za životnu sredinu za 2017. god, koje je organizovao UNEP i Ministarstvo za životnu sredinu Češke, održano je 9 plenarnih sesija i 16 pratećih događaja na temu svih prioritetnih oblasti definisanih u Hajfi. Prateći događaji učinili su da Konferencija postane dinamično središte različitih grupa zemalja članica, i da dođe do okupljanja i komunikacije između predstavnika civilnog društva (uključujući omladinu i naučnu javnost).
Biljana Filipović, predstavnik Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, šef odseka za međunarodnu saradnju i nacionalni koordinator u procesu životne sredine i zdravlja, učestvovala je na panelu posvećenom promociji održive mobilnosti u službi životne sredine i zdravlja, gde je predstavila napredak Republike Srbije u sprovođenju Pan-Evropskog procesa transporta, životne sredine i zdravlja. Prikazala je i prezentaciju održane međunarodne Konferencije THE PEP partnerstva u biciklizmu (Beograd 1-2. mart), u organizaciji Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Grada Beograda.
Tokom konferencije je predstavljen i projekat:’’Procena kvaliteta ispravnosti vode za piće i sanitacije u seoskim školama Šumadije i Pomoravlja’’, koje je MPZŽS realizovalo 2016. godine uz pomoć Italijanske donacije.
Na konferenciji je potpisana Deklaracija, kojom su zemlje članice potvrdile dobrovoljnu posvećenost nameri da Evropu učine boljim mestom u kome će građanima biti omogućeno da žive zdravije, u čistijem okruženju i gde će moći da streme održivim ciljevima. Evropski proces životne sredine i zdravlja opstaje više od 30 godina zbog svoje sposobnosti prilagođavanja i samoobnavljanja u često veoma promenljivim okolnostima. U tom smislu, Deklaracija iz Ostrave bi trebalo da otvori vrata novoj fazi saradnje između sektora, kako bi unapredila okvir politike životne sredine i zdravlja u Evropi.
- Postignut je dogovor oko jednostavnijih i efikasnijih institucionalnih aranžmana i veće saradnje sa UNECE i UNEP. To je veoma važan korak koji treba da olakša koordiniran i koherentan napredak u smeru dostizanja Ciljeva održivog razvoja.
- Postignut dogovor oko 7 prioritetnih oblasti delovanja i u izradi nacionalnih portfolija za delovanje u narednoj godini kako bi se načinio vidan pomak.