Bogosavljević Bošković: „Koordinisana saradnja protiv klimatskih promena“
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković obratila na Konferenciji „R20 Austrija i EU - regioni ključni akteri za zaokret u energetici“ u Beču. R20 (Regions of Climate Action) je veoma značajna s obzirom da se definišu regionalni stavovi, viđenja i pozicije koje se od značaja za međunarodni proces pregovora u oblasti klimatskih promena. Fokus organizacije je borba protiv klimatskih promena korišćenjem obnovljivih izvora energije i energetskom efikasnošću. R20 je partnerski savez predvođen od strane regionalnih vlada koje promovišu i sprovode projekte koji su dizajnirani tako da doprinesu lokalnoj ekonomiji i zaštiti životne sredine korišćenjem i promovisanjem energetske efikasnosti i smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene bašte.
„Neophodna je koordinisana saradnja u borbi protiv efekata klimatskih promena. Srbija intenzivno priprema strategiju u borbi protiv klimatskih promena i ima razrađene ciljeve, projekte, studije kako da svoj energetski sektor transformiše u zeleni i održivi. Ovo je prilika da se razmene iskustva iz regiona, ali i da se dogovori jača saradnja u smislu snažnije podrške većem korišćenju obnovljive energije, zelene ekonomije i čistih tehnologija, zaštite životne sredine i klimatskih promena“, istakla je ministar.
Bogosavljević Bošković je ukazala na Nacionalnu studiju o zelenoj ekonomiji i održivom razvoju, ali i da se u Srbiji intenzivno priprema strategija borbe protiv klimatskih promena. Ta strategija je, prema njenim rečima, izuzetno važna jer su štete od klimatskih promena svake godine sve veće i razornije.
"Sa klimatskim promenama i efektima elementarnih nepogoda prirodnih katastrofa ne suočava se samo Srbija već i druge zemlje u regionu. Štete posle majskih poplava su ogromne i procenjene su na preko 1,5 milijardi evra, a procene su da su svake godine bez katastrofalnih poplava štete takođe, velike, i to u visini od 130 do 400 miliona evra", rekla je ministar dodajući da su štete direktne i indirektne, jer se odnose na sve sektore privrednog i društvenog života.
Bogosavljević Bošković je naglasila da je izuzetno važno da u rešavanju pitanja borbe protiv klimatskih promena nastup i aktivnosti budu koordinirani, međuresorni, a i konstantan u smislu saradnje zemalja u regionu.
Sa ministrom poljoprivrede Austrije Andre Ruprehterom Bogosavljević Bošković je razmenila dosta informacija vezano za poljoprivredu i poljoprivrednu proizvodnju u dve zemlje. Orijentacija je na organskoj proizvodnji u kontekstu svih promena, energetskog sektora, zaštite životne sredine.
"Ta tema je važna i biće interesantna i za Srbiju u smislu praktične primene. Dogovorili smo da jedna od narednih poseta bude vezana za organsku prodizvodnju, da zajedno sa saradnicima obiđem farme i kroz tu saradnju iskustva Austrije prenesem na naše proizvođače, za koje sam uverena da mogu biti interesantna", zaključila je ministar.