''Razvoj politike u oblasti klimatskih promena u kontekstu međunarodnih i EU procesa''
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine mr Stana Božović obratila se danas na radionici pod nazivom „Razvoj politike u oblasti klimatskih promena u kontekstu međunarodnih i EU procesa“. Ovu radionicu posvećenu klimatskim promenama zajednički su organizovali Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine i Program UN za razvoj u okviru projekta “Drugi nacionalni izveštaj Republike Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime”.
„Promene klime predstavljaju jedan od ključnih problema svremenog doba, koji sve više utiče na kreiranje nacionalnih, regionalnih i međunarodnih agendi, ali i ciljeve i načine razvoja. Suočavanje sa i rešavanje ovog problema predstavlja jedan od najvećih međunarodnih izazova. Ipak, verujemo u konsenzus međunarodne zajednice sledeće godine u Parizu, a država Srbija će, u skladu sa svojim mogućnostima, doprineti postizanju ovog kosenzusa. Zato Ministarstvo, u saradnji sa relevatnim institucijama Vlade, radi na identifikaciji mogućnosti za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2030. godine i iste će dostaviti Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime, do kraja marta 2015. godine“, rekla je državni sekretar Božović.
Državni sekretar je istakla da ova aktivnost predstavlja za Srbiju jedan od ključnih izazova, jer nacionalno utvrđena smanjenja emisija moraju biti ostvariva, kako bi Vlada Srbije i u ovoj oblast pokazala ozbiljnost i odgovornost i istovremeno razumevanje problema.
„Pravovremeno i adekvatno ispunjenje obaveza prema međunarodnoj zajednici jedan je od naših primarnih ciljeva, što potvrđuje i današnji seminar na kome želimo da upoznamo najširu javnost o statusu pripreme Druge nacionalne komunikacije i Prvog dvogodišnjeg izveštaja, čija izrada je i obaveza prema UN Konvenciji. Verujemo da će ova dokumenta, koja će biti završena tokom 2015, obezbediti jasnu sliku o trenutnim emisijama gasova sa efektom staklene bašte i viziji razvoja Srbije u srednjoročnom i dugoročnom periodu“, nagasila je Božović i podsetila da je Vlada Republike Srbije prepoznala važnost ove teme i osnovala osnovala Nacionalni savet za klimatske promene u novembru mesecu.
Radionica je okupila predstavnike nadležnih institucija, lokalne samouprave, poslovnog sektora i organizacija civilnog društva, radi razmatranja politike klimatskih promena u kontekstu ispunjavanja međunarodno preuzetih obaveza, kao i obaveza koje proističu iz procesa pristupanja Evropskoj uniji. Radionica je pružila mogućnost svim zainteresovanim stranama da se bolje upoznaju sa elementima Drugog nacionalnog i Prvog ažuriranog izveštaja Republike Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime, kao i suštinskim elementima planiranja budućeg razvoja u kontekstu smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove. Takođe, razmatrene se i politike klimatskih promena u kontekstu ispunjavanja međunarodno preuzetih obaveza, konferencija u Limi i Parizu. Mogućnosti programiranja i finansiranja aktivnosti u oblasti klimatskih promena, posebno u kontekstu mera suzbijanja i prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove biće predstavljanje.
Na radionici su predstavljene i aktivnosti Ministarstva u oblasti klimatskih promena, u načelu, kao i aktivnosti na konkretnim projektima Ministarstva i to: “Uspostavljanje sistema za monitoring, izveštavanje i verifikaciju (MRV) za uspešnu implementaciju Sistema trgovine emisijama Evropske unije (EU ETS)”, finansiran iz predpristupnog fonda EU (IPA) i to programiranja za 2012 i regionalnog projekta „Low Carbon in South-East Europe, LOCSEE)“.