Geoparkovi

Geoparkovi

Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine je u cilju očuvanja, zaštite i održivog korišćenja geodiverziteta Republike Srbije formiralo Radnu grupu za uspostavljanje Geoparkova u Republici Srbiji sa zadatkom da definiše potencijalne prostore za uspostavljanje Geoparkova u Republici Srbiji i njihovo uključivanje u međunarodne organizacije - European Geoparks Network i UNESCO Global Geoparks Network, u skladu sa međunarodnim inicijativama. Pored predstavnika Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, u Radnoj grupi su bili i predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva kulture, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Prirodnjačkog muzeja, Geološkog zavoda Srbije, Rudarsko-geološkog fakulteta, Geografskog fakulteta i Geografskog instituta „Jovan Cvijić“ SANU. Zadatak Radne grupe je i da posle definisanja potencijalnih prostora za uspostavljanje Geoparkova u Republici Srbiji formira posebne Radne timove, u kojima će pored eksperata iz oblasti geonauke biti predstavnici lokalnih samouprava i upravljača zaštićenih područja, za svaki Geopark posebno.

U svom radu Radna grupa je uradila predlog polaznih kriterijuma za utvrđivanje liste potencijalnih područja za uspostavljanje Geoparkova u Republici Srbiji kao i listu potencijanih područja za uspostavljanje geoparkova u Republici Srbiji. Na trećem sastanku Radna grupa je donela zaključak da, bi na osnovu raspoložive dokumentacije i saznanja, treba formirati Radni tim i krenuti sa aktivnostima na uspostavljanju Geoparka Đerdap a zatim na uspostavljanju Geoparka Fruška Gora.

Šta je Geopark?

Inicijativa „evropski geoparkovi“ pokrenuta je u okviru evropskog projekta Leader II , pod nazivom „Razvoj geoturizma u Evropi“, koja je podržana od Reseve Naturelle Geologique de Haute Provence (Francuska), Maestrazgo Cultural Park (Španija), Natural History Museum Petrified Forest of Lesvos (Grčka) i Geopak Vulcaneifel (Nemačka), kada je 2000. godine formirana mreža evropskih geoparkova „European Geoparks Network“ u cilju razvoja i promocije geonasleđa i turizma (geoturizma), U 2001. godini mreža je priznata i od UNESCO-a, a posle 14 godina saradnje stiglo se do pokretanje procedure za definisanje posebnog programa posvećenog geoparkovima, koji će biti ratifikovan do kraja 2015. godine od strane Ujedinjenih nacija. Trenutno u okviru UNESCO Global Geoparks Network postoji 111 priznatih geoparkova, od kojih je 64 u Evropi. Činjenica je da Republika Srbija nema ni jednu teritoriju koja je partner sa EGN - European Geoparks Network a od susednih zemalja Hrvatska ima jedan, Mađarska jedan, Rumunija jedan, Slovenija dva.

Geopark je teritorija koja sadrži geološku baštinu posebne važnosti, retkosti ili estetskog izgleda. Koncept je u valorizaciji, zaštiti, edukaciji što većeg broja ljudi u cilju održivog razvoja takvih teritorija, odnosno očuvanja ne samo jednog prirodnog dobra već cele teritorije na koju utiče, tj na floru, faunu, ekosistem, kulturno-istorijsko nasleđe, kao i lokalnu društvenu zajednicu i njenu tradiciju na koju je direktno uticala. Ostvarivanje cilja vrši se preko tri ključna cilja: Zaštita (konzervacija) – putem odgovarajućih mera zaštite, istraživanja, saradnje sa univerzitetima; Edukacija – odnosno upoznavanje sve većeg broja ljudi, posebno dece i omladine, sa konceptima istih, organizovanjem raznih seminara, turističkih brošura, muzeja, konferencija, i dr.; Geoturizam – stimulacija i razvijanje nove vrste turizma.